Kamu İş İlanları Nasıl Takip Edilir?

0
Kamu iş takibi
Kamu iş ilanlarını nasıl takip edebilirim?

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri işsizliktir. İşsiz olanların niyeti bir an önce özel veya kamu alanında işe başlamaktır. Bu nedenle devamlı bir iş arayış içindeyizdir. Özel sektör, kendi sitesinden veya İşKur üzerinden iş ilanları duyurusu yapıyor. Bütün özel sektörü tek bir noktadan göremediğiniz için sürekli takipte olmanız gerekiyor.

Her ne kadar İş-Kur kamu kurumu olmasına rağmen, özel sektörün iş ilanlarını yayınlıyor. Yani özel sektör ile iş arayan arasında köprü görevi görüyor. Fakat insanımız garantici ve “sırtını devlete dayamak” zihniyetinde olduğu için kamuda işe girmeyi daha çok tercih ediyor. Bu nedenle kamu ilanları onların daha çok ilgilerini çekiyor.

 Kamu İş İlanları Nasıl Yayınlanıyor?

Kamu bünyesindeki kurum ve kuruluşlar personel ihtiyaçlarını bağlı bulundukları bakanlığa bir yazıyla iletiyorlar. Bakanlık da ihtiyaç ve bütçe doğrultusunda alacağı personel sayısını kamu iş ilanı olarak duyuruyor. Bakanlık bu duyuruyu kendi sitesinden duyuruyor. Ayrıca devletin kanalı olan TRT’de personel alımı duyuruluyor. Bakanlığın resmi sitesine girdiğinizde gerekli başvuru şartlarını ve süresini öğrenebilirsiniz.

 Tek Adresten Kamu İş İlanlarını Takip Edebilirsiniz

Hâlihazırda ülkemizde 16 bakanlığımız bulunuyor. İş ilanları için bütün bakanlıkları takip etmeniz biraz zor olabilir. Herhalde devletimiz de bu zorluğu gördüğü için olacak Devlet Personel Başkanlığı bünyesinde “kamu personeli alım ilanları” sayfası oluşturmuş. Bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı cep telefonunuzdan “kamuilan.dpb.gov.tr” adresine girebilirsiniz. Bu sayfaya girdiğinizde devlete bağlı kurum ve kuruluşların personel alımı iş ilanlarını görebilirsiniz. Vasıflarınıza uyan bir iş ilanı varsa, tıklayıp başvuru şartlarını öğrenebilirsiniz.

 Kamu İş İlanı Takibi Yapabileceğiniz Siteler

 İşe ihtiyacınız varsa, öncelikle internet erişiminizin olması önemlidir. Çünkü gezerek veya araştırıp, sorarak aradığınız işi bulamayabilirsiniz. Özel sektör olduğu kadar kamu sektörü de interneti etkin şekilde kullanmakta ve bütün duyurularını internet üzerinden yapmaktadır. Bunun için elinizin altında sürekli bir internet, aradığınız işi bulmanızda faydalı olacaktır.

 Devlet Personel Başkanlığı, ilgili bakanlıklar ve kamu kurumları kendi bünyelerinde iş alımı duyurusu yapsalar da kamu personel alım duyurularını internet sitelerinden de öğrenebilirsiniz. Birçok site kamu memuru ve işçisini kapsayan konuları içeriyor. Bu sitelere girdiğinizde kamu personel alım bilgilerinin yanı sıra sosyal hak, kamudan bilgiler ve sosyal gündemi öğrenebiliyorsunuz. Bu sitelere iletişim bilgilerinizi verdiğinizde, personel alımı ilanları ve sosyal gündem hakkında bilgilendiriliyorsunuz. Kamu personeli alımı bilgileri veren siteler;

 1-Mymemur; Site, genel olarak kamu memurlarını kapsıyor. Kamu memurlarıyla ilgili bütün bilgileri burada bulabilirsiniz. Güncel kamu personeli ile İş-Kur ilanlarını bulabilirsiniz. Ayrıca forum bölümünden, sorunlar, dilekler ve şikâyetleri okuyup, sosyal gündemi takip edebilirsiniz. Adresi; “my.memur.com.tr”’dir.

 2-Kamu İlanları; Bu sitede sadece kamu personel ilanları yer almıyor. Her türlü özel sektör personel ve işçi ilanları da bulunuyor. Geliri olmayan ve yardıma muhtaç kişiler için de ilgili duyuruları ve bilgileri paylaşıyorlar. Adresi; “kamuilanlari.com”’dur.

Önceki İçerikViop Nedir? Viop ile Para Kazanılır Mı?
Sonraki İçerikSimit Satmak Para Kazandırır Mı? | Karlı İşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz