Kreş Nasıl Açılır? | Kreş Açma Aşamaları

3

Kreş Nasıl Açılır? Şartları Nelerdir Kimler Açabilir?

Kreş açmak istiyorum
Kreş nasıl açılır? Kimler kreş açabilir?

Kreş açmak yeni ve en popüler girişim fikirlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. İş hayatında kadınların daha da aktif hale gelmesi ile birlikte okul öncesi eğitiminde ve daha küçük yaştaki çocuklar için ihtiyaç duyulan kreşler özel eğitim kurumları ve kişiler aracılığıyla da kurulabilmektedir. Her girişim alanında olduğu gibi kreş alanında da girişim fikri geliştirilmesi ve uygulanması esnasında uygulanması gereken adımlar ve bilinmesi gereken belli maddeler vardır. Özellikle konu eğitim olunca bu bilinmesi gereken noktalar çok daha ayrıntılı ve bilinmesi gereken noktalardan olmuştur.

Kreş Açmak İçin Gerekli Olan Şartlar

Kreş nasıl açılır diye düşünen girişimciler için bilinmesi ve uygulanması gereken belli başlı şartlar vardır. İlk olarak kreş açmak isteyen girişimcilerin etrafı çevrili en az 450 metre karelik bir alana sahip olması gerekmektedir. Bu alan kişinin kendisine ait olabileceği gibi kiralanmış da olabilir.

Kreşler uyku odaları, oyun odaları, tuvalet, sınıf, yemekhane gibi alanlar içermesi bakımından kompleks yapılardır. Çocukların ihtiyacı dâhilindeki bütün alanların bir kreş bünyesinde toplanması gerekmektedir.

Kreş ortamı nasıl olmalıdır?
Kreş nasıl olmaldır?

Kreş için gerekli olan fiziki şartlardan biri de kreş açılacak binanın her bir çocuk için 1,5 metre karelik bir alan oluşturan bir bahçeye sahip olması gerektiğidir. Bahçe içinde çocukların oyun oynayabileceği çeşitli oyun yapılarının da bulunması gerekmektedir.

Kreşin tuvaletinde ise her 20 çocuğun rahatlıkla kullanabileceği 1 tuvalet bulunması gerekir.

Kreş binası müstakil ya da çok katlı apartman olabilir. Eğer çok katlı bir apartman içinde bir kreş kurulacaksa diğer apartman sakinlerinin, kreş açılmasına dair yazılı izinlerinin alınmış olması gerekir.

Kreş açılması için yerine getirilmesi gereken en önemli fiziki şartlardan biri ise kreş çevresinde çocuklar için tehlike oluşturabilecek herhangi bir maddenin imalatı ya da satışı yapılmaması gerektiğidir. Buna örnek olarak alkollü mekanları gösterebiliriz.

Kimler Kreş Açabilir

Kreş açma fikrinin beraberinde getirdiği sorular arasından en çok merak edileni de kimler kreş açabilir sorusu ve cevabıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, en az ilkokul mezunu olan ve yasada belirlenen suçlardan mahkûm edilmemiş olan bütün vatandaşlar kreş açabilir. Kreş açmak için mezuniyet şartı da belirtildiği gibi en az ilkokul mezunu olmak gerektiğidir. Bütün bu şatları yerine getiren herkes belli şartlar ve sermaye ile birlikte kreş açabilir ve işletebilir.

Kreşte Çalıştırılması Gereken Personeller

Kreşte çalıştırılması gereken kişiler
Kreşte çalıştırmak zorunda olduğunuz personeller.

Kreşlerde çalıştırılması zorunlu olan personeller;

 • Bir müdür
 • Bir müdür yardımcısı
 • Yüksek öğrenim kurumlarının okul öncesi öğretmenliği, çocuk gelişimi ve eğitimi, anaokulu öğretmenliği bölümünden mezun olmuş grup sorumluları
 • Yine yüksek öğrenim programlarının öğretmenlik, çocuk gelişim, psikoloji gibi bölümlerinden mezun olmuş çocuk kulübü sorumluları,
 • En az lise mezunu çocuk bakıcısı,
 • İlgili alanların temizliğini yapacak temizlik elemanı, aşçı ve branş elemanı çalıştırılması gerekmektedir.

Çalıştırdığınız tüm bu personelleri de milli eğitim bakanlığına bildirmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Bu kadar personeli çalıştırmak size ağır geliyorsa işkur’un işbaşı eğitim programı aracılığı ile elemanlarınızı bedavaya da çalıştırabilirsiniz. İşkur çalıştırdığınız elemanların maaşlarının asgari ücret kadar olan kısmını ödeyecektir.

Kreş Açma Maliyeti ve Sermayesi

Kreş açma maliyeti
Kreş açmak ne kadara mal olur.

Kreş açmak kimi girişim fikirlerine göre daha fazla sermaye gerektiren bir fikirdir. Ancak getiri oranı da bir hayli yüksektir. Kreş açmak isteyen girişimciler tüm şartları yerine getirebilmeleri açısından 200 ile 300 bin TL arasında bir sermayeye ihtiyaç duyacaklardır. Kreş açma maliyeti ve gerekli sermaye desteği için elinizdeki birikimi kullanabilir ya da devlet tarafından geliştirilen çeşitli kredi ve hibe fonlarından yararlanabilirsiniz. Özellikle bir bayansanız ve kreş açmayı düşünüyorsanız hibe almak konusunda erkeklere oranla daha avantajlı olduğunuzu söyleyebiliriz. Bir dip not belitmemiz gerekir ki o da KOSGEB’in Eğitim sektöründe yatırım yapmak isteyenlere destek vermediğidir. ( Bknz: KOSGEB Hangi Sektörlere Destek Veriyor? ) Kreş açma konusunda hibe arayışı içerisindeyseniz ne yazık ki diğer kuruluş dernek ve vakıfların kapılarını çalmanız gerekecek.

Kreş Açmak İçin Yasal İzin

Kreş açmak istiyorum diyen girişimcilerin ilgili yasal izinler için toplaması gereken belgeler; dilekçe, nüfus cüzdanı örneği, kreş yapılacak binanın adresi, ilgili bina ile alakalı belgeler, sabıka kaydı, öğrenim durumu belgesi, ikametgâh, sağlık kurulu raporu ve kuruluş açma yetki belgesidir.

Önceki İçerikReprezantlık Yapmak | İlaç Mümessili Nasıl Olunur?
Sonraki İçerikMedikal Ürünleri Satış Mağazası (Dükkanı) Açmak

3 YORUMLAR

 1. 16 yıllık okul öncesi öğretmeni ve
  16 yıldır özel kreş ve anaokulu işletmecisiyim
  ister kadın olsun ister erkek olsun
  eğitim sektörüne yatırım yapacak hiç kimse kosgeb den destek alamaz
  10 bin tl dahi destek verecek yer bulamazsınız.
  ne vakıflar, ne bakanlıklar, ne hibe-kredi veren hiçbir merci eğitim sektörüne destek verir.

 2. Merhaba,
  Ben Fransada yaşayan bir Türk uyruklu Fransız vatandaşıyım. 4 çocuk annesiyim. Türkiye’de kreş açmak istiyorum. Burada üniversiteyi okudum muhasebeciyim. Burda veya Türkiye’de sicilim temiz. Ben kreş konusunda hem kurucu hem müdür olmak istiyorum veya burda eğitimimi dışardan tamamlayıp ilkokul öncesi çocuk uzmanı eğitimcisi olarak eğitimimi tamalamak istiyorum.
  Bu şartlar altında projemi gerçekleştirmem mümkün mü? Alabileceğim devlet yardımları hakkında bilgi verir misiniz?
  Teşekkür ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz