Objektif Seçimi Nasıl Yapılır | Objektif çeşitleri

0

Fotoğraf makinesi İçin Objektif Seçimi Nasıl Yapılır ? Hangi objektif sizin için daha uygundur ?

Günümüzde amatör veya profesyonel fotoğraf tutkunları gördükleri her kareyi en iyi şekilde resmetmek için fotoğraf makinelerine en ideal ve en verimli objectifi seçerler. Objektif, bir fotoğrafın kalitesini, verimini, görselliği belirler ve fotoğraf çekme keyfi yaşatır. Peki fotoğraf makinesi için objektif nasıl seçilmelidir ?

SLR ve Kompakt makineler için çok çeşitli objektifler vardır. Bu makineler için farklı açılara sahip objektifler ile çok farklı açılardan farklı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir tek objektif ile istediğiniz her fotoğrafı çekemeyeceğiniz için ideal açıya sahip objectifi tercih etmelisiniz. Fotoğraf makineleri için geniş açı, standart, dar açılı, zoom , değişken odaklı ve teleobjectif olmak üzere altı çeşit objektif vardır. Bu objektifler SLR makineler için:

1 ) Geniş açılı objektif

objektif seçimi yapmak
Geniş açılı objektif kullanım alanı

Standart objektif ve tele objektife göre daha geniş bir açıdan fotoğraf çekmenizi sağlayan geniş açılı objektifler netleme ekranında fotoğrafını çekeceğiniz objenin daha yakın ve daha büyük görünmesini, uzakta bulunan objelerin ise daha uzak ve daha küçük görünmesini sağlar. 35 mm den başlayarak 17 mm aralığında bulunan geniş açılı objektifler daha küçük ölçülerde fotoğrafın kenarlarının bozulmasına neden olur. Bu nedenle geniş açılı objektif tercih edecekseniz 17 – 35 mm aralığı en ideal aralıktır.

 

2 ) Standart Objektifler

standart objektif
Standart objektifler

35 mm den başlayarak 55 mm aralığında tüm lensler ile uyumlu olarak çalışan objektifler ile çekeceğiniz fotoğraflar çıplak gözle baktığınızda gördüğünüz görüntü ile bire bir aynı denecek kadar gerçekçidir. Standart objektifler ile manzara resimleri, boy ve portre fotoğraflarını en iyi kalite de çekebilirsiniz. Özellikle Slr makinelerde netleme ekranında parlak bir görüntü oluşturan standart objektifler oldukça fazla tercih edilirler.

3 ) Teleobjektifler

objektif seçimi nasıl yapılır
Teleobjektif uzağı yakın eden objektifler

75 mm ile 1200 mm arasında bir genişliğe sahip olan teleobjektifler maç sırasında saha kenarında oturan fotoğrafçıların kullandığı objektiflerdir. Çok seri bir şekilde fotoğraf çekmenizi sağlarken çok uzaktaki bir objeyi eliniz titremesine rağmen çok net bir şekilde fotoğraflamanızı sağlar. Safari fotoğrafları ve vahşi hayat fotoğraflarının yanı sıra çok uzak pozlama yapılarak fotoğraf çekme işlemlerinde en net görüntüyü teleobjektif ile sağlayabilirsiniz. Teleobjektif diğer objektif türlerine göre oldukça ağır olduğundan tek elle fotoğraf çekmeniz biraz zor olmaktadır. Tele objektifler, ön planı küçülterek çok farklı perspektifler oluşturarak uzaklığı yok eder ve obje yakınınızdaymış gibi fotoğraf çekmenizi sağlar. Teleobjektifler için özel üretilmiş destek podları vardır. İyi bir fotoğraf çekmek için ister tripod isterseniz de monopod taşıyarak çok uzaktaki bir objeyi mobil olarak fotoğraflayabileceğiniz gibi tek bir açıdan sabit olarak da istediğiniz gibi fotoğraflayabilirsiniz.

4 ) Zoom objektifler

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Profesyonel fotoğraf makinesi önerilerine ihtiyacınız varsa tıklayın[/box]

Minimum ve maksimum odak uzaklıklarının tamamında kullanılan ve odak uzaklığına sahip sabit odaklı objektifler gibi kullanılabilen ve özellikle amatör fotoğrafçıların fotoğraf makinelerinde tercih etmesi gereken bir objektif türüdür. Her fotoğrafçı mutlaka bir adet zoom objektife sahiptir. Zoomlama ve pozlama tekniğinde ideal olan bu objektif genel olarak tercih edilen objektif türüdür.

5 ) Dar açılı objektifler:

dar açılı objektif çeşitleri
Dar açılı objektifler

Geniş açılı objektiflerin tersine çok uzun odak uzaklığına sahip olan dar açılı objektifler, 85 mm ile 1000 mm aralığında tüm değerlerde kullanılır. 24 derece ile 6 derece arasında kaliteli fotoğraf çekimine izin veren dar açılı objektifler,objeye çok yaklaşmadan güvenli fotoğraflar çekmenizi olanak sağlar. Ayrıca çekeceğiniz obje için oluşan perspektiflerin üst üste gelmesini önleyen bu objektifler derinliği sınırda tutarak sarsıntıdan doğacak olumsuzluları da önler.

6 ) Değişken Odaklı Objektifler

objektif seçimi
Değişken odaklı profesyonel objektifler

Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan değişken odaklı objektifler özel mekanizması yardımı ile objektif odak uzaklığını değiştirebilir ve istediğiniz kalitede bir fotoğraf çekmenizi sağlar. Kompakt fotoğraf maknleeinde çok daha verimli olan bu objektifler profesyonel fotoğrafçılar tarafından tek bir objektif taşıyarak istenilen kalitede tüm fotoğrafları çekme olanağı sunduğu için çok yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle fotoğraf makineniz kompakt bir makine ise rahatlıklar değişken odaklı fotoğraf makinesini tercih edebilir ve kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.

Farklı odak uzaklıklarına ve zoomlama özelliğine sahip objektifin özellikleri göz önüne alındığında fotoğraçının profesyonelliğine göre hepsini birden yanında taşıyarak tüm objelerin fotoğraflarını çekebileceğiniz gibi tek bir fotoğraf objektifi tercih ederek de tüm objeleri fotoğraflyabilirsiniz. Objektif seçimi yapmadan önce kendiniz tartmalı ve makinenizin kalitesine ve türüne göre ideal olan objektifi seçerek hayatınızın fotoğraflarını çekebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz