En İyi Profesyonel Fotoğraf Makinesi Önerileri

0

Kısıtlı bir bütçem var acaba hangi fotoğraf makinesini alsam sorularını aklınızdan geçiriyorsanız siz okurlarımız için tavsiye niteliğinde 3 farklı model ve markada profesyonel fotoğraf makinesini inceledik. Buyrun okuyalım…

Nikon D 5100 Profesyonel Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Nikon fotoğraf makineleri arasında Nikon D 5100 fotoğraf makinesi, 3 ‘’ lcd ekrana sahip, full hd ( 1080 HD )  video kaydı yapmanıza imkan sağlayan dijital profesyonel bir fotoğraf makinesidir. Nikon D 5100, gövde bakımından küçük bir gövdeye sahip olduğu için estetik bir görüntüsü olan, küçük olduğu için hafif olan, fotoğraflarınızın kalitesini çok iyi bir fotoğraf makinesi modeli olan  Nikon markasının D  7000 serisi fotoğraf makineleri ile aynı olan, video kaydı yerine sadece fotoğraf makinesi olarak kullanmak istediğinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir fotoğraf makinesidir.

Nikon fotoğraf makinası değerlendirmesi
Nikon fotoğraf makinası değerlendirmesi

Nikon D 5100 Teknik Özellik değerlendirmesi

 • Fotoğraf makinesi üzerinde, DX CMOS ( 23,6 * 15,6 mm ) sensörler var. Çözünürlüğü 16 MP olan  bu sensörler sizlere üç farklı görüntü modu imkanı sunuyor.
 • 4928 * 3262,  3696 * 2448, 2464 * 1632 piksellik görüntü boyutlarından dilediğinizi seçerek fotoğraf çekebiliyorsunuz.
 • Çektiğiniz fotoğrafları NEF, JPG formatlarından birini veya her ikisini de kullanarak dosyalayabiliyorsunuz.
 • Enstantane Hızı; Nikon D 5100, sizlere ayarlanabilir enstantane hızı sunuyor. ¼ saniyeden 30 saniyeye kadar hızı siz ayarlayabiliyorsunuz. Fotoğraf makinesinde Bulb Modu olduğu için  ML – L3 wireless kumanda yardımıyla 30 saniye içinde veya 30 saniye sonrası için pozlama yapabilme imkanınız bulunmakta. Ayrıca seri çekimler için saniye de 4 kare çekebiliyorsunuz.
 • Otomatik Netleme; Diğer fotoğraf makinelerine göre farklı bir otomatik netleme özelliği bulunan Nikon D 5100, 11 nokta netleme alanı sunuyor. AF noktalarını; Single AF, Dynamic AF, Auto AF, Area AF seçeneklerine sahip.
 • Video Kayıt Özelliği; Fotoğraf makinesini aynı zamanda video kayıt yapmak içinde kullanabilirsiniz. Full hd kayıt özelliği, 1080p ile saniyede 30 kare kaydı ( 24/25/30 kare/sn )   yapabiliyorsunuz. 720 p video kayıt özelliği ile  24/25/30 kare/sn  kayıt yapabiliyorsunuz. Toplamda iki formatta da 20 dakika süre ile kayıt yapabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

  D5100 video çekim kalitesi
  D5100 video çekim kalitesi
 • Çektiğiniz fotoğraflar ve videoları kaydetmek için bir slot içinde SD, SDHC, SDHX özellikli bellek, USB 2.0 bağlantı özelliği, HDMI, AV bağlantı imkanları
 • Nikon D 5000 model fotoğraf makinesi üzerinde AF motoru bulunmadığı için otomatik netlemeyi lens üzerinden ayar yaparak otomatik netleme yapıyorsunuz. Bu nedenle lens olarak AF – S lenslerin kullanılması çok ideal olmaktadır.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]Objektif seçimi nasıl yapılır ve objektif çeşitleri nelerdir öğrenmek için tıklayın[/box]

Canon EOS 600 D İncelemesi

Canon 600d teknik özellik detayları
Canon 600d teknik özellik detayları

Nikon D 5000 model fotoğraf makinesinin muadili olan Canon EOS 600 D fotoğraf makinesi Dijital fotoğraf makineleri arasında SLR ailesinin yeni bir üyesidir. Canon EOS 600D fotoğraf makinesini, Nikon D 5000 gibi çok küçük bir gövdeye sahip olduğu için çok hafiftir. Yüksek kalitede fotoğraflar çekmeniz için ideal bir model olan Canon EOS 600D aynı zamanda yüksek kalitede hd görüntüleri kaydetme imkanı sunuyor. Canon EOS 600D fotoğraf makinesi,  APS – C Cosmos görüntü sensörü, 143 bit  DIGIC 4 işlemi ile birlikte detaylara sahip renkli görüntüleri  yüksek netlikte kaydetmenizi sağlıyor. Canon EOS 600D 9 nokta da netleme  sistemine sahip AF otomatik pozlama sağlayarak keskin netlikleri olan fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Canon EOS 600D, saniyede 3.7 kare fotoğraflama imkanı sunarak  seri şekilde hareketli cisimlerin fotoğraflarını net bir şekilde çekebilmenizi sağlıyor. Menteşeli ve hareketli 3 ‘’ lik full hd lcd ekranı ile her türlü fotoğraf pozisyonuna uygun olarak fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Hareketli lcd ekranı, fonksiyonel ve işlevsel olması ile zahmetsiz bir şekilde zor  fotoğrafların çekilmesi imkanı sağlıyor.  Canon EOS 600D  Akıllı sahne seçim modu özelliği ile istediğin,iz modu seçerek fotoğraf çekebiliyor,  her durum, her ortam ve her türlü mevsimsel özelliğe göre fotoğraf çekmeden önce sahne seçimi yaparak kaliteli ve yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Bu özelliği ile SLR özellikli fotoğraf makineleri içinden sıyrılan, fotoğraf severlerin ilgisini çekerek daha kaliteli fotoğraflar çekilmesini sağlayan bir fotoğraf makinesi olarak karşımıza çıkıyor.

canon 600d değerlendirmesi
canon 600d değerlendirmesi

Canon EOS 600D, küçük ve hafif gövdesinin yanında EF – s 18 – 55 mm , f/3,5 – 5.6 IS 2 kit objektif takımı ile birlikte satılıyor. Bu objektif ve lens başlangıç seviyesi bir objektif olduğu için fotoğraf makinesinin  kalitesine pek ayak uyduramıyor.  Bu nedenle daha iyi bir lens ve objektif almak zorunda kalıyorsunuz. Bu objektifin ayrıca görüntü sabitleme özelliği başlangıç seviyesinde fotoğraf çekenler için kaliteli fotoğraf çekme imkanı sağlıyor. Ayrıca Canon EOS 600D, 4 stop özelliği ile uzun çekim sürelerinde sarsıntı olmadan fotoğrafa çekmenizi sağlarken, hareketli nesnelerin  ve canlıların fotoğraflarını çekmenizi daha da kolaylaştırıyor. Canon EOS 600D, kalitesi ve uyumluluğu sayesinde 60 farklı objektif ve lens ile birlikte çalışabiliyor, 12 farklı flaş ile uyumlu çalışarak kaliteli fotoğrafların çekilmesini sağlayabiliyor

canon 600d lcd ekran
canon 600d lcd ekran

Canon EOS 600D fotoğraf makinesi ile hem 1080 p ( full hd ) video kaydı, hem de 720 p kalitesinde video kaydı yapma imkanı sürüyor.  Saniyede 30 kare kayıt yapabilmesi ve full hd görüntü kaydı yapması nedeniyle video kayıtlarınızı  Canon EOS 600D  ile yapabilir, süre olarak belleğin büyüklüğüne bağlı olarak max 30 dakika kayıt izni vermektedir. Fotoğraf makinesi gövdesinde bulunan bir adet slot içerisinde SD, SDHC, SDHX bellek kartı yuvası bulunduğu için üç farklı belleğe depolama yapabiliyorsunuz.  USB 2.0, HDMI, AV  bağlantı özelliği ile fotoğraflarınızın aktarımını sağlayabiliyor, gövde üzerinde bulunan otomatik netleme motoru ile lense ihtiyaç duymadan da netleme yapabiliyorsunuz.

Fotoğraf çekme hobinizi kullanarak para kazanmak ister misiniz ?

SONY HX400v Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Sony dsc-hx400 nasıl
Sony dsc-hx400 nasıl
 • Profesyonel fotoğraf makineleri içinde  kullanımı yaygın olan SONY HX400v fotoğraf makinesi Nikon ve Canon gibi bir çok özelliğe sahip bir fotoğraf makinesidir.  Bu fotoğraf makinesi;
 • Sensör olarak, 1/2,3 tipi (7,82 mm) Exmor R® CMOS sensör kullanmakta ve kaliteli fotoğraf çekimi imkanı sunmaktadır.
 • Odak uzaklığı; F: 4,3 – 215 mm, diyafram genişliği f 2.8 – 6,3 t özelliklerine sahip objektife sahip.
 • Ekran olarak 5 kademeye sahip 7,5 cm (3,0 inç) (4:3)/921.600 nokta/Xtra Fine/TFT LCD özelliklerinde full hd lcd ekrana sahiptir.
 • Odaklama modu olarak Tek çekim AF, DMF, Manuel Netleme, Kesintisiz AF (Yalnızca Gelişmiş spor ve video) çekim özellikleri ile  popüler renk, posterleştirme, fotoğraf eskitme, yumuşak yüksek ton, kısmi renk, yüksek kontrastlı mono. yumuşak netleme, hdr boyama, zengin tonlu monokrom, minyatür, suluboya, illüstrasyon çekim efektlerinin tamamına uyumlu bir fotoğraf makinesidir. istediğiniz modu seçerek istediğiniz netlikte fotoğraf çekimi yapabiliyorsunuz.
 • Çektiğiniz fotoğrafları; fotoğraf makinesi gövdesinde bulunan slot üzerinde yer alan memory stick dua, memory stick pro, memory stick pro duo hg, SD bellek kartı, SDHC bellek kartı, SDHX bellek kartlarından birine depolayabiliyorsunuz.
 • Depoladığınız fotoğrafları bilgisayarınıza HDMI, USB 2.0,  Mikro HDMI, Çoklu arayüz yuvası ve NFC teknolojisini kullanarak bir wi – fi yardımıyla aktarabilirsiniz.

  Sony fotoğraf makinası seçimi
  Sony fotoğraf makinası seçimi
 •  Video kaydı yapmak istediğinizde, 1920 * 1080 p özelliğinde ve 1440 * 1080 p özelliklerinde max 30 dakikaya kadar video kaydı yapabiliyorsunuz. Video kaydında da fotoğraf çekiminde olduğu gibi otomatik program, diyafram açıklığı özelliği önceliği, manuel veya otomatik pozlama, 1.2 video modu, deklanşör hızı önceliği, panoroma sahne seçimi, yüksek hassasiyetli gece modu seçimi, gece manzara çekim özelliği, alaca karanlık çekim özelliği, pürüssüz çekim özelliği, sabit fotoğraf özelliği gibi özelliklerin tamamını kullanarak yapabiliyorsunuz. Bu özellikler, doğa koşullarında zorlanmadan kaliteli fotoğraf ve video çekimi yapmanızı sağlamakta ve kaliteli görüntüler elde etmenize yardımcı olmaktadır.
 •  SONY HX400v fotoğraf makinesi üzerinde bulunan ışık sensörü, bulunduğunuz ortamın ışık şiddetini ölçebilir, otomatik, manuel gün ışığı ayarı yapabilir, gün ışığı, floresan, gündüz beyazı, akkor, renk filtreleme gibi işlemleri otomatik veya manuel olarak yapabilirsiniz. Bu özellikleri ile her hangi bir ışıkta kaliteli fotoğraf çekmenizi sağlar.

Nikon D 5000, Canon EOS 600D, SONY HX400v fotoğraf makinelerinin özellikleri incelendiğinde bir birine yakın özellikleri bulunan SLR özellikli fotoğraf makineleri olarak karşımız çıkmaktadır.  Bu fotoğraf makinelerin fiyatlarına ve batarya sürelerine baktığımızda;

İnstagram’dan para kazanma yöntemleri için tıklayın.

Gelin şimdi bu 3 farklı fotoğraf makinesinin karşılaştırılmasını yapalım

1- Nikon D 5000; 18 – 55 mm lensi ile birlikte 1450 – 1900 TL arasında satılmakta, batarya ömrü olarak bir seferde 510 kare fotoğraf çekme imkanı sunmaktadır.

2- Canon EOS 600D; 18 – 55 mm lensi ile birlikte 1400 – 1800 TL arasında fiyatlara satılmakta, batarya ömrü ise size 450 kare fotoğraf çekme imkanı sunmaktadır. Satın almak için tıklayın

3- SONY HX400v;   50x optik zoomlu makina 1300 – 1750 TL fiyatlara satılmakta, batarya ömrü olarak 500 kare fotoğraf çekme imkanı sunmaktadır. Satın almak için tıklayın

Fiyat – performans – batarya karşılaştırması yaptığınızda, fiyat olarak  SONY HX400v daha uygun fiyatlara satılmakta, performans olarak sahip oldukları özellikler göz önüne alındığında SONY HX400v daha fazla özellik ile sizlere daha kaliteli ve daha iyi fotoğraf çekme zevki yaşattığı için SONY HX400v ağır basıyor,  batarya ömürleri ise genel olarak bir birine yakın sayılar olduğu için üç fotoğraf makinesi de aynı seviyede duruyor. Eğer bir tercih yapacak olsam bu kıyaslama sonucunda SONY HX400v fotoğraf makinesini seçerek fotoğraf keyfi yaşamayı tercih ederdim.   Sizin yapacağınız tercih daha çok bütçenizi doğrudan etkileyeceği için dikkatli bir şekilde özellikleri kıyaslamalı ve istediğiniz özelliklere sahip fotoğraf makinesi satın almalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz