Döviz Bürosu Açmak İster Misiniz ?

1

Döviz Bürosu Açmak

Döviz bürosu açmak istiyorum
Döviz bürosu nasıl açılır şartları nelerdir ?

Kendi işimi kurmak istiyorum bir miktar da sermayem var diyorsanız döviz bürosu açmak size uygun bir iş fikri olabilir. Herkesin uğrunda çalışıp çabaladığı o paraları saymak döviz bürosu açmayı düşünenler için bazen zor ve sıkıcı olabilir bu da beraberinde hatalı sayımlara ve doğal olarak maddi kayıplara neden olabilir. Bu nedenlerle bu işi severek yapabilirim diyorsanız bu yazı sizler için buyurun okuyalım…

Döviz bürosu,  Bakanlar Kurulu Tarafından açılması için gerekli şartları belirlenmiş, Döviz alım satımı ve efektif alış – satışlar yapan yetkili ticari şirketlerdir. Bu şirketleri açabilmek için yerine getirilmesi yasa ile belirlenmiş şartlar vardır.

Döviz Bürosu Açma Şartları

1 )  Kurulacak olan işletmenin ünvanı kesinlikle Anonim Şirket olmak zorundadır.

2 )  Kurulacak olan döviz bürosunun Bakanlar Kurulu Kararında belirtilen konularla ilgili işlem yapmak üzerine kurulacağını belirten bir taahhüt oluşturulması, açacağınız işletmenin faaliyet konusu döviz bürosu işletmesine uygun olarak kurulmalıdır.

3 ) Şirket kuruluş aşamasında ticaret sicil gazetesinde yer alan sermaye kısmı en az 500 bin lira sermayeye sahip olması,

4 ) Teminat olarak T. C. Ziraat Bankasına 80 bin Euro yatırılmış olması, (Son değişikle bu şart kaldırılmıştır)

5 ) Kurucuların, müflis, konkordato ilan etmiş veya taksirli suçlar hariç olmak üzere affa uğramış olsalar dahi süreli hapis veya cezası ne olursa olsun zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, görevi kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlar ile kaçakçılık suçları, tefecilik, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmaması,

6 ) Hisse senetlerinin yazılı olması ve nakit olarak değer karşılığının olması,

7 )  Şirket yönetiminde idari olarak görevli gösterilen bireylerden en az birinin 4 yıllık üniversitelerin bir bölümünden mezun olmuş olması ve mali konularda tecrübe ve deneyimin olduğunun belgelenmesi, (Son değişikle bu şart kaldırılmıştır)

8 ) Şirkete ait ana sözleşmede Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında’ki mevzuatta yer alan  bütün yazılı hükümlerin uygulanmış olması ve hükümlere uygunluk taahhüdü verilmesi

Döviz bürosu açma maliyeti

Döviz bürosu açmak için en az 500 bin lira sermaye göstermeniz gereklidir. Bunun yanında döviz Bürosu Açma Mevzuatında yer alan 12 . madde de 80 bin Euro teminat yatırılması gereklidir.

Döviz bürosu nasıl açılır
Para takası yapılan yerler Döviz alım satım ofisi açma maliyeti.

Güncel kur üzerinden hesaplanacak olan euro kuru günümüzde yaklaşık 3,1952 TL olduğundan  255.616 TL teminat yatırmanız gereklidir. İş yeri için uygun büyüklükte bir dükkan kiralamak ve merkez bankası entegreli bir döviz sistemi kurmak, işçi çalıştırmak maliyetleri de eklendiğinde 550600 bin lira arası bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Bu kadar maliyet karşısında elde edilecek kar oranı düşünüldüğünde sıfırdan bir döviz bürosu açmak yerine hazır olan bir döviz bürosu almak daha karlı bir yatırım olacaktır. Hazır olarak bir döviz bürosu satın almak ,  şirket ortağı gibi gösterilerek daha az maliyetli bir yatırım yapmak anlamına gelmektedir. Satıcı ile anlaşarak sadece sermaye ortağı olarak katılacağınız döviz bürosu  size daha fazla kar getirecektir.

İlgili Yazı: Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır? | Kuyumcu Dükkanı Açmak

Döviz bürosu Ne Kadar Kar Ettirir ?

döviz bürosu kar marjı
Döviz bürosu açmak istiyorsunuz ve bu işten ne kadar kar edebilirsiniz ?

Bir döviz bürosu açtınız ve döviz alım satımı yapmaya başladınız. Döviz kurları piyasa şartlarına göre belirlendiğinden  oluşan makas aralığı sizin karınız olarak hanenize yansıyacaktır Alım satım farkından kaynaklanan makas aralığının yanında yapacağınız efektif alış ve satışlardan da hanenize kar aktarılacaktır.

Döviz bürosu işletilmesinde zarar çok düşük bir risk olarak karşınızda durmaktadır. Döviz biriminin ani ve sert düşüşlerinde elinizden çıkarmak ve zarar etmenizi önlemek de sizin becerinize ve takip yeteneğinize kalmış bir durumdur. Döviz bürosu kar marjında ayrıca dünya para birimlerinin dünya borsalarında işletilmesi ile elde edilen  kar oranı da yer alır.  Dünyanın ücra köşelerinde yer alan ülkelerin para birimleri sürekli olarak ani ve sert biçimde yükselmeler ve düşüşler yaşar. Döviz bürosu sahibi olarak bu borsaları, devalüasyon yaşanan ülkeleri, takip ederek  kar elde edebilir ve kar marjınızı daha yüksek bir oranda tutabilir.

Daha çok iş fikri için: İş Fikirleri | Yeni İş Fikirleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz