Playstation Cafe Açmak | Oyun Salonu Açma İş Fikri

0
Playstation Cafe Açarak Nasıl Para Kazanılır? Playstation Cafe Maliyet ve Kazancı
Playstation Cafe Açarak Nasıl Para Kazanılır? Playstation Cafe Maliyet ve Kazancı

Tüm dünyada oyunseverlerin en fazla tercih ettiği konsol olan Sony Playstation, genellikle 5’er yıl aralıklarla yeni konsolu piyasaya sürmektedir. Birbirinden gelişmiş efektlere sahip oyunları oynama imkanı veren bu konsollar kablosuz joystickleri ile beğeni toplamaktadır. Son olarak Playstation 4’ü üreten firmanın bu cihazına yüksek talep bulunmaktadır. Oyun konsolu fiyatlarının yüksek olması ve herkesin evine alamaması nedeniyle Playstation cafe açarak para kazanmak konusu gündeme gelmektedir.

Kimler Playstation Cafe Açabilir?

Playstation cafe açmak için belirlenen özel bir şart bulunmamaktadır. Bu işi yapmanın önünde hukuksal bir engeli olmayan ve sağlık raporlarında da sıkıntı olmayan herkes gerekli maddi imkanı sağlayarak yatırım yapabilir. Zaten ruhsatı almaya çalıştığınız dönemde bu konularda herhangi bir sorununuz varsa ortaya çıkacak ve ruhsat almanız kanunen mümkün olmayacaktır.

Playstation Cafe Açmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Playstation cafe açarak para kazanmak isteyen kişiler karar verdikten sonra ilk iş olarak yer seçimine dikkat etmelidir. Doğru yer seçimi için birçok kritere dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle okul ve camilere uzaklığının en az 100 metre olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kurala uymadığınız takdirde dükkan için ruhsat alamazsınız.

Dükkan yerine bakarken kaç tane makine koyacağınızı şekillendirmelisiniz. Tüm konsollar ve TV sistemleri rahat bir şekilde sığmalıdır. Buna göre dükkan genişliği düşünmelisiniz. Önerilen ise 100 metrekarenin altında olmamasıdır. Ayrıca tavan yüksekliği 3,5 metrenin üzerinde olmalıdır. Bu durum ses izolasyonu için gereklidir.

Ayrıca dükkan açmayı düşündüğünüz binada yer alan komşuların yarısından fazlasının onayını almanız gereklidir. Bu konuya dikkat etmeniz ileriki aşamalarda sıkıntı yaşamanızı önleyecektir. Dükkanın civarında aktif olarak iş yapan başka Playstation cafe olmamasına da özen göstermeniz gereklidir.

İlgili yazı: Playstation Kiraya Vererek Para Kazanmaya Ne Dersiniz!

Playstation Cafe Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Oyun salonu açmak
Oyun salonu açmak için gereken belgeler

Tüm sektörlerde olduğu gibi Playstation cafe açmadan önce de bazı belgeleri edinmek zorundasınız. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Dükkan açmak için gereken dilekçenin doldurulması

Ruhsat başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması

Umuma açık eğlence mekanı ruhsatının alınması

Belediyeden numarataj belgesi alınması

İtfaiye raporu alınması

Bağkur ya da SSK kayıt belgesinin bulunması

Kimlik fotokopisi

Vergi levhası için başvurunun yapılması

Esnaf sicil tasdiknamesinin alınması

Esnaf üye belgesinin alınması

Kira kontratı ya da tapu kaydı

Yapı kullanma izin belgesi

Sabıka kaydının sunulması

Sağlık raporunun alınması

Cami ve okula gerekli uzaklıkta olduğunu gösteren belge

Varsa çalışacak personelin belgeleri

Playstation Cafe Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Playstation Cafe Maliyeti
Playstation Cafe Maliyeti

Günümüzde Playstation cafe açmak isteyen kişiler belirli miktarda sermayeye sahip olmalıdır. Bu miktarı almayı düşündükleri oyun konsolu sayısı, TV sisteminin büyüklüğü, yiyecek ya da içecek bulunup bulunmaması gibi konular etkileyecektir. Yine de minimum 25 bin TL ile işe girilmesi ön görülmektedir. Buna rağmen dükkanı lüks bir şekilde dizayn etmek isteyen, en az bir çalışana sahip olan, gelişmiş TV sistemlerine sahip olan cafeler için 60 bin TL’nin üzerinde para gerektiği belirtilmektedir. Doğru yatırım yapılması durumunda miktarın artışı kazancın da doğru oranda artmasını sağlayacaktır. Yine de paranızı yatırmadan önce her türlü ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

İlgili yazı: Kendi İşini Kuracaklara 10 Yeni İş Fikri

Playstation Cafe Ne Kadar Kazandırır?

Doğru bir şekilde yatırım yapıldığında Playstation cafeden masraflar çıkarıldığında aylık 5 bin TL’nin üzerinde para kazanmak mümkündür. Bu rakam düşebilir ya da çıkabilir. Masa sayısı, yiyecek ya da içecek çeşitliliği gibi konular kazanca doğrudan etki etmektedir. Dükkan seçiminin bu konuyu tamamen etkilediği göz ardı edilmemelidir. Playstation cafe açma işi son derece zevkli ama aynı zamanda riskler içeren bir iştir. Tüm riskleri hesap etmeniz gereklidir.

Playstation Cafe Açmak İsteyenlere Öneriler

Playstation Cafe Açmak İçin Öneriler
Playstation Cafe Açmak İçin Öneriler

Oyunları sevmeniz ve sıkı bir konsol oyuncusu olmanız Playstation cafe açarak garanti kazanç elde etmenizi sağlamaz. Öncelikle esnaflık konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Güler yüzlü ve anlayışlı bir şekilde hizmet vermeniz gereklidir. Ayrıca, saat ücretini civardaki benzer esnaflarla aynı doğrultuda tutmanızda da fayda vardır. Dükkanınızın temizliğine dikkat etmeniz ve taşkınlıklara izin vermemeniz doğru olacaktır. Cihaz ve oyunlar hakkında bilginizin olması müşterilerin bakışının olumlu olmasını sağlayacaktır.

Günümüzde projeksiyon sistemleri ile Playstation oynamak revaçtadır. Siz de bu sisteme dükkanınızda uygun bir alan oluşturabilirsiniz. Ayrıca içecek ve yiyecek çeşitlerini fazla tutmanızda da fayda vardır. Bunların yanı sıra cihazların bakımını düzenli olarak yapmanız, özellikle joysticklerin verimli çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gereklidir. Bu işten anlayan tamircilerle tanışmanız ve uygun fiyata iş yapmanız da artı sağlayacaktır. Fiyatı ne olursa olsun son oyunları ya da çıkmış oyunların son sürümünü bulundurun. Ayrıca çeşitli zamanlarda yayınlanan güncellemeleri mutlaka indirin ve müşteri varken bu işlemleri yapmayın. Bütün etkenlere gereken dikkati göstermeniz durumunda Playstation cafe açarak para kazanmak sizin için kolay olacaktır.

Daha çok iş fikiri için İŞ FİKİRLERİ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz