Şahıs Firması Kurulum Maliyeti | Dükkan Açma Maliyeti

0
Şahıs firması ne kadara kurulur
Şahıs Firması Kurulum Maliyeti

Ticari alanda faaliyet gösteren ve ülkemiz ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturan yapılar içerisinde şahıs firmaları önemli bir paya sahiptir. Küçük bir sermayeniz varsa ve orta sınıfta ticari faaliyet gösterecek bir firma kurmayı düşünüyorsanız tercihiniz az seviyeli dükkan açma maliyeti olan şahıs firması olmalı. Daha büyük bir ticari faaliyet düşünüyorsanız veya ortak sayınız çok olacaksa şahıs firması yerine diğer firma türlerini incelemeniz gerekir. Bu noktada kuracağınız firmada yapılacak faaliyetin ve firmanın kapasitesinin analiz edilerek şahıs firması kurma süreçlerine geçilmelidir.

Bir gerçek kişi işletmesi olan şahıs işletmelerinde işletme sahibi olan kişi şirketin tüm borçlarından sınırsız derece sorumludur. Kuruluşları için diğer şirket türlerine oranla düşük bir şahıs firması kurma maliyeti olan şahıs şirketlerinin kurulum süreçleri de diğer şirketlere oranla daha hızlı tamamlanmaktadır. Peki, şahıs firması ne kadara kurulur? Şahıs firması kurmak için hangi şartlara haiz olmak gerekir? Şahıs firması kurulum işlemleri için aklınıza takılan tüm detaylara ilişkin bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

Şahıs firması ne kadara kurulur sorusunun cevabını ise aşağıda sunduğumuz tablo üzerinden değerlendirmemiz gerekmektedir. Şahıs firması statüsünde işyeri açma maliyeti kalemleri aşağıda belirtildiği gibidir.

Maliyet Kalemi Maliyet Tutarı

MASRAFLAR 20172018
Noter Tasdikli İmza Beyannamesi68,00 TL
Mali Müşavir Vekaleti Ücreti95,00 TL
Mali Müşavir Kuruluş Ücreti250,00 TL
Kira Kontratı Damga Vergisi 30,00 TL
Yazar Kasa Cihaz Bedeli1.000,00 TL
Meslek Odası Kayıt Ücreti 600,00 TL
İşletme Defteri Noter Onayı 60,00 TL

Yukarıda belirtilen dükkan açma maliyeti kalemlerine ek olarak işletme kurulumundan sonra aylık periyotlarda ödenmesi gereken ek maliyet kalemleri mevcuttur. Ancak ilk etapta şahıs firması kurma maliyeti sorusunun cevabı yukarıda belirtildiği gibidir. Firma kurulumu sonrasında oluşan maliyet kalemleri ise şunlardır:

– Personel çalıştırılacak ise aylık personel gideri

– SMMM Aylık ücreti

– Katma değer vergisi

– Bağkur primi

– Aylık veya üç aylık stopaj giderleri

– Üç aylık geçici vergi

– Yıllık gelir vergisi

– Kayıtlı bulunulan meslek odası için 6 aylık veya yıllık üye aidatları.

– Yıllık olarak düzenlenen işletme defteri tasdik ücreti.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler

İşyeri açma maliyeti açısından düşük bir maliyet değerine sahip olan şahıs firmalarının kurulumları için aşağıda belirtilmiş olan belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu belgeler

  • – İşyeri olarak kullanılacak alana ilişkin kira kontratı örneği veya tapu fotokopisi.
  • – Noterden tanzim edilecek imza beyannamesi.
  • – Nüfus cüzdan örneği.
  • – İkametgah belgesi.
  • – İş ile ilgili araç kullanılacak ise noterden düzenlenecek araç alım belgesi ve ruhsat örneği.
  • – Mali müşavir vekaletnamesi.

Yukarıda belirtilen belgelerle birlikte vergi dairesine işyeri açma bildirgesi verilir. Vergi dairesine yaptığınız başvuru sonrasında vergi memurları gelerek kuracağınız işletmeyi denetleyeceklerdir. Sonrasında da vergi levhanız size teslim edilecektir.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster