Midyeci Dükkanı Açmak | Midye Dolma Satma İş Fikri

0

Midyeci Dükkanı Nasıl Açılır?

Midyeci dükkanı açmak
Midye dolma dükkanı nasıl açılır.

Midye özellikle denize kıyısı olan semt ve bölgelerde vazgeçilmez olan gıda tüketim maddelerinden biridir. Midye ufak ve tamamlayıcı bir atıştırmalık yemektir. Bu sebeple dükkanda yalnızca midye satmak biraz abes kaçan bir durumdur. Midye satmak için genellikle stand açılır veya kokoreç, balık ekmek dükkanlarında ek olarak servis edilir. Midye satmak ve midye satarak para kazanmak isteyen kişilerin öncelikle bu işi stand açarak mı midyeci dükkanı açmak şeklinde mi yapacağına karar vermesi gerekir. Her iki midye satma yönteminin kendine göre apayrı bir maliyeti ve kazancı söz konusudur. Midyeyi nasıl satacağına karar veren kişinin ilk iş olarak bir dükkan bulmalıdır. Midye dükkanı balık ve kokoreç gibi tamamlayıcı ürünler ile yakın mesafede olursa müşterilerin dikkatini çekmek çok daha kolay olacaktır.

İkinci olarak tedarikçi sıkıntısı yaşamamak için aracıları ortadan kaldırarak doğrudan balıkçılar ile veya dalgıçlar ile anlaşma sağlamak gerekmektedir. Midye kimden alınacak? Sorulması gereken soru budur. Midyelerin boyutları, nereden çıkarılacağı ve iç pilavının nerede hazırlanacağı hep ayrıntısı ile düşünülmesi gereken konulardır. Midyeci açmak için stand açmaya karar verilmiş ise ruhsat almak gerekmektedir. Dükkan açılmış ise, midye standı, mutfak malzemeleri alınmalıdır. Dükkan bir gıda satış yeri olduğu için temizliğe azami düzeyde dikkat edilmelidir. Aksi takdirde devlet yetkililerince kapatılma riski oluşabilir.

Sürekli olarak midyenin ihtiyacı olan maddelerin dükkanda bulunması gerekir. Bunlar tuz, limon, peçete, turşu ve baharat gibi ucuz maddelerdir ancak olmaması halinde midye dükkanı kötü bir şekilde lanse edilir ve müşteri sayısı ciddi bir kayıp yaşar. Dükkanın akşam saatlerinde çalışması gerekmektedir. Nasıl ki insanlar kahvaltıda çiğ köfte yemiyor ise, midye de yememektedirler. Bu sebeple akşam saatlerinde hatta mümkünse sabaha kadar açık bir dükkan işletmek daha karlı olacaktır.

Midyeci dükkanı ile nasıl para kazanılır?

Midye dükkanı açmak
Midyeci dükkanı açarak nasıl para kazanılır?

Midyeci dükkanı ile para kazanmak için dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bu kurallara dikkat edilerek geliştirilmesi gerekmektedir. İlk olarak her iş önemlidir, midyecinin işini ciddiye alması gerekir. Dükkan sahibinin midye işini küçümsemesi gelecek kişilerinde küçümsemesi anlamına gelir.

İkinci olarak yer seçimi çok önemlidir. Midye gibi daha çok bar, cafe, pub çıkışlarında tercih edilen bir atıştırmalık için yine bu mekanlara yakın bir yer bulmak faydalı olacaktır.  Dükkanda potansiyel müşteri kitlesini çekecek ama dükkanı da amacından uzaklaştırmayacak başka ürünler verilebilir. Örneğin gece 3 sabah 6 arası çorba servisi yapmak gibi. Bir süre sonra o saatlerdeki talep kesin olarak bilineceğinden tam ayarlanmış düzeyde çorba yapılabilir, çorba kolay yapılabilir bir yemek olduğundan ek personele de gerek yoktur. Tek bir midye boyutuna veya kalitesine odaklanılabilir. Örneğin pazarlama taktiği olarak ufak ancak lezzetli ya da bölgenin en büyük midyesini satmak ün kazanmaya yardımcı olacaktır.

Önceki İçerikŞahıs Firması Kurulum Maliyeti | Dükkan Açma Maliyeti
Sonraki İçerikSolucan Gübresi Üreterek Para Kazanmaya Ne Dersiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz