Sigorta Teşviğinden Nasıl Faydalanılır? | 687 Sayılı Sigorta Desteği

0
sigorta desteğşnden nasıl faydalınılır
2017 sigorta teşviği ile devlet çalışanlarının tüm sigorta giderlerini karşılamaktadır

Ülkemizde yaşanan olağan dışı olaylar sonrasında SGK’da kendine düşen görevi yerine getirmek üzere 2017 yılı boyunca tüm iş verenlerin yararlanabileceği sigorta teşviğini yayımladı. 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 02.03.2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan genelge ile işverenler 2017 yılında aldıkları her bir personel için sigorta ve diğer masraflarının tamamı işsizlik sigortası fonundan karşılanacağı kararı alınmıştır.

Sigorta prim teşviğinden yararlana bilmenin şartları kimlerin yayrarlanabileceğini ve bu teşvikten yararlanabilmek için neler yapmanız gerektiğini maddeler halinde açıkladık. İşte sigortanın işverenlere 666.60 TL ödediği sigorta teşviğinin şartları;

687 SAYILI TEŞVİK İLE İLGİLİ GENELGENİN ANA HATLARI

1- SGK borcunu ödemeyen, yapılandırmayan, SGK sız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenler bu teşvikten yararlanamayacaktır.

2- 4734 sayılı ihale kanununa göre yapılan işlerde bu teşvik uygulanmayacaktır.

3- Sosyal Destek Primine tabi çalışanlar bu teşvikten yararlanamayacaktır.

4- 01.2017-31.01.2017 tarihleri arasında işe alınanlar bu teşvikten yararlanamayacaktır.

5- İşe alınacak kişilerin 01.02.2017-31.12.2017 tarihleri arasında işe başlatılmış olmaları, son 3 aydır işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihte İŞKUR’ a kayıtlı olmaları gerekmektedir.

6- Türkiye İş Kurumu kurslarına katılanlar akebinde bu teşvikten yararlandırılabilirler.

7- Askı personeli bu teşvikten askıya alındığı tarihten itibaren 6 ay sonra yararlanabilir.

8- İşverenin 2016 aralık ayında çalışan sayısının olmaması fakat işyerinin açık olması halinde 2016 yılında işçi çalıştırılan aylardaki sayılar toplanır, işçi çalıştırılan ay sayısına bölünerek ortalama sayı bulunur. Eğer 1 şubattan sonra işe alına kişi bu sayıya ilave ise teşvikten yararlanılabir.

2017 de yeni açılan bir işyeri ilk üç ay bu teşviğin yarısından faydalanabilir. Örneğin: 10/01/2017 de açılan bir işyeri ilk 3 ay bu teşviğin yarısından yararlanabilir.

9- 2017 yılından önce açılmış fakat hiç bildirim yapılmamış bir işyeri bu teşvikten ilk bildiriminden 3 ay sonra yararlanabilir.

10- 2016 yılı aralık ayı çalışan sayısı hesaplanırken (0) prim yatanlar, emekliler dahil edilecek fakat İŞKUR kursiyerleri, Mesleki Eğitim nedeniyle eğitim gören çıraklar dahil edilmeyecektir.

11- İşverenin aylık hizmet prim listelerini zamanında vermeleri gerekmektedir.

12- Geriye dönük ek hizmet belgesi düzenlenmesi halinde teşvikten yararlanılamayacaktır.

13- Kişilerin teşviğe uygun olup olmadıkları SGK sistemi tarafından elektronik takip edilecek olup, ancak Aralık 2016 ya ilave olup olmadıklarının işverence sıkı takip edilmesi gerekmekte olup, aksi takdirde işverene yapılan ödemeler yasal faiziyle tahsil edilecektir.

Önceki İçerikDizel Araçlarda Periyodik Bakım Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?
Sonraki İçerikReprezantlık Yapmak | İlaç Mümessili Nasıl Olunur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz