Zeytinyağı Butiği Açmak İster Misiniz?

0
Zeytinyağı butiği açma iş fikri
Zeytinyağı satış mağazası nasıl açılır?

Geçmişten günümüze kadar insanlığın yoldaşı olan zeytin eve zeytin yağı günümüzde hala insanlığın yararlı bulduğu gıdalar arasında en başta yer almaktadır. Özellikle ülkemizin akdeniz iklimine sahip olması zeytini ve zeytin yağını sofralarımızda kullanmamızı sağlamış, sağlıklı bir hayat için en ideal gıda olmasına katkı sağlamıştır.  Zeytin ve zeytin yağı tüketiminin bu kadar fazla olması zeytin yağı butiklerinin açılmasına vesile olmuş ve çok sayıda zeytin yağı butiği açılmıştır. Yazımızda organik satış mağazası olan zeytinyağı butiğinin nasıl açılacağını bu işi yapmak isteyen girişimcilerin izlemesi gereken yolları anlatacağız.

Zeytin Yağı Butiği(Mağazası) Nasıl Açılır?

Zeytin yağı butikleri zeytinlerin, zeytin yağı türevlerinin ve zeytin yağı ile yapılmış sabun, süs eşyaları gibi aksesuarların satıldığı küçük işletmelerdir. Günümüzde çok karlı bir iş olarak görüldüğü için kazançlı bir girişimcilik örneği olan zeytin yağı butiği açmak için belirli şartları sağlamalısınız.

Zeytin yağı butiği açmak için öncelikle kaliteli bir zeytinlik veya kaliteli zeytin işleyen bir zeytin yağı fabrikası ile anlaşmalısınız. Bu seçeneklerden ilkini sağlayıp bir zeytinlik ile anlaşırsanız kendi zeytininizi işleyerek yağ elde edebilir veya bir fabrika ile anlaşarak zeytin yağı olarak tedarik edebilirsiniz. Bir zeytin yağı butiği için asit oranı düşük kaliteli bir zeytin yağı hem markalaşma, hem tanıtım hem de kazanç açısından çok önemlidir. Bu nedenle sağlıklı ve kaliteli bir zeytin yağı tedarik ederek  bu işe başlamalısınız.

Zeytin Yağı Butiğinde Neler Satılabilir?

Organik zeytinyağı satış mağazası açma iş fikri
Zeytinyağı butiğinde neler satılabilir?

Zeytin yağı dışında zeytin yağı kullanılarak yapılan zeytin yağlı sabun, defne sabunu, bitkisel banyo lifi,  ve süs aksesuarları gibi yan ürünleri de tedarik etmelisiniz. İşletmenizi gezecek olan misafirlere sadece zeytin yağı satışı yapmak  yerine küçük kokulu sabunlar veya saçlar için faydası bilinen zeytin yağı içerikli sabunlar, süs aksesuarları satmak size ekstra kazanç sağlayacaktır. Tüm satış ürünlerini tedarik ettikten sonra bu ürünleri satabileceğiniz bir işletmeye ihtiyacınız var. İşletme yeri seçimi için iki seçeneğiniz bulunuyor:

Butiği Nereye Açmalı?

1 ) İşletmenizi gözde bir cadde üzerinde seçebilir ve yüklü bir kira ödeyerek müşteri portföyünüzü geniş tutabilirsiniz.

2 ) İşletmenizi tenha bir yerde seçip internet sitesi yardımı ile kendi markanızı yaratabilir ve yol üzeri dinlenme alış veriş yapma durağı olarak ün kazanabilirsiniz. Zeytin yağı butiği açanlar genel olarak ikinci şıkkı tercih ediyorlar. Hem kira giderinin düşük olması, hem kendi yerinin özel olması hem de kırsal alanda olması gibi cazip özelliklerden dolayı bu şık daha avantajlı olmaktadır.

Zeytinyağı Mağazası Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Zeytiyağı,zeytin, ve sabun satmak istiyorum
Zeytinyağı butiği açarak para kazanmak

İşletme yeri seçimi tamamlandıktan sonra yapılması gereken  iç dizaynın müşterileri cezbedecek şekilde yapılmasıdır. İç tasarım ve dizayn işlerini profesyonel bir şirkete verebilir veya  kendi tasarımınızı yaparak müşterilere özel bir konsept sunabilirsiniz. Bu konuda yardım almanız sizin için daha iyi olacaktır. Yada örnek mağazaları ziyaret ederek fikir edinebilirsiniz. Bunun için Datça’da bulunan OLİVE FARM mağazasını ziyaret etmenizi öneririm.

Satışları Nasıl Arttırabilirsiniz?

İşletmenin tasarımı ve yerleşimi bittikten sonra dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinden müşteri kazanabilmek ve kazanç oranını artırmak için bir internet sitesi açmalısınız. İnternet sitesi sizi dünyanın diğer köşesindeki zeytin yağı tüketicisine ulaştıracak araçtır. Bu nedenle tasarımı çekici olan bir internet sitesi kurarak ürünlerinizi buradan tanıtmalısınız. Bu siteyi bir e – ticaret sitesi olarak da kullanacağınız için bir bankaya giderek sanal pos almalı, isteyen müşteriler için site üzerinden zeytin yağı ve zeytin yağı içerikli ürünler satmalısınız. İnternet sitesi sayesinde müşteri sayınızı katlayacağınız gibi ürünlerinizin ve markanızın tanıtımını da kolay bir şekilde yapmış olacaksınız.

Organik zeytinyağı butiği açma
Zeytinyağı butiğinde organik sabun satabilirsiniz.

Zeytin yağı butiği açtığınızda satış oranlarınızı artırmak için yapmanız gereken basit promosyonlar vermek ve zeytin yağı alan müşterilerinizin sizden başkasını tercih etmesini önlemektir. Zeytin yağı alan birine bir sabun hediye etmek veya küçük zeytin yağı şişelerinden vermek hem sizi müşterinize bağlayacak hem de tanıtım için ayıracağınız bütçeyi minimalize edecektir. Zeytin yağı butiği açmak kazançlı bir iş fikri olduğu gibi markalaşmak adına da tercih edilen bir yöntemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz