Paylaş:

Bayanlar otomobil tercih ederken; yakıt miktarına, motor türüne, motor gücüne değil, otomobilin duruşuna, rengine, estetikliğine, kişiliğine uyan, iç döşemelerinin rengi, deseni estetiği güzel olan otomobiller seviyorlar. Ülkemizde otomobil kullanan kadınlar üzerinde yapılan çalışmalarda genel olarak küçük boyutlu ve estetik görünüme sahip otomobilleri tercih ettikleri, güç göstergesini tercih eden kadınların daha büyük otomobil veya jipleri tercih ettiği görülmüştür.

Otomobil tercihi yaparken dikkat ettikleri en önemli noktalar; vites kullanımının daha kolay olması nedeniyle otomatik vitesli otomobilleri, bayanlar için dikkat etikleri araç boyutunun normal otomobillerden küçük olması, otomobil rengi olarak da bayanların rengi olan; kırmızı, pembe, açık kırmızı, açık sarı, bordo gibi renkleri tercih ediyorlar. Büyük otomobil veya jip tarzı araç tercih eden bayanlar ise genelde siyah ve beyaz rengi tercih ediyor.

Bayanlar otomobil kullanmaya merak sardıktan sonra bayan şoförlerin yaygınlaşması ile otomobil üreticileri bayanlara özel bayan otomobili lansmanı ile küçük ve bayanların istedikleri özelliklere sahip,  kullanımı basit olan otomobiller üretmeye başladılar. Bu otomobiller birçok ülke de bayan otomobili olarak satıldı.

Fıat Panda

bayan otomobili
Bayanların için en uygun otomatik arab Fiat Panda

Fıat markasının bayanlara özgü olarak tasarlayıp ürettiği otomobili olan panda modeli, çok küçük boyutlara ve basit donanımlara sahiptir.

Bu özelliklerinin yanında 1100 CC motora sahip olan fıat panda, cam tavanı, hız sabitleme, park sensörleri, ve hareketli ayna sistemi ile bayanların araç kullanımını kolaylaştıran özelliklere sahip bir otomobildir. Piyasa da 15000 Tl ile 26000 TL arasında satış fiyatı bulunan fıat panda bir çok Avrupa ülkesinde bayan otomobili olarak bilinmektedir.

Hyundai Getz

bayan arabalari
Hundai Gets bayanlar için hem uygun hemde küçük bir araba

Minyon tipli otomobillerden hoşlanan bayanların vazgeçemediği bir otomobil olan ve otomatik vitesli araçlara göre çok az yakıt tüketen Hyundai Getzler bayanlar tarafından çok tercih edilmektedir. Boyutlarının küçük olması kolay park edilmesi, kullanımı en kolay otomobil olması, ve piyasada tercih edilebilecek en uygun bütçeli otomobil olması nedeniyle bayanlardan tarafından tercih edilmektedir. Piyasa da 18000TL ile 32000 TL arasına satıldığı için tercih edilme sebebidir.

Nissan Micra

bayanlar icin nissan micra
Mini cooper görünümlü nissan micra bayanlar için ucuz ve kullanışlı bir araba

Boyutları itibariyle küçük olması, kullanımının kolay olması, otomatik vites olması ve bayanların ilgisini çeken bir tasarımının olması nedeniyle bayanlar tarafından çok tercih edilmektedir. Kırmızı renkli Nissan Micra otomobillerin iç döşemeleri ise açık renk olarak tasarlanıp üretildiği için özellikle bayan otomobilleri olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde donanım seviyesine göre 20000 TL ile 32000 TL arasında fiyatlara satılmaktadır.

[related-post id=”4868″]

Opel Corsa

bayanlar icin otomobil
Opel bayanlar tarafından çokça beğenilen otomobiller arasında

Opel çorsa marka otomobiller Nissan Micra model araçlardan sonra bayanlar tarafından en çok tercih edilen otomobillerdir. Estetik dış tasarımı, otomatik vites özelliği olması, iç tasarımının şık ve basit olması, boyutlarının normal otomobillere göre küçük olması ve canlı pastel renklerde çok üretilmiş olmasından dolayı bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle göğüs yapısının karmaşık olmaması ve kolay anlaşılır olması trafikte araç kullanırken dikkat dağılmasını önlediği için tercih sebebidir. Bayanların tercihi olan opel corsa marka otomobil 28000 TL ile 40000 Tl arası fiyatlardan satılmaktadır.

İlgili Yazı:   İnternetten Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli!

Ford Fiesta

for fiesta
Esteti ve kaliteli bir yapısıyla Bayanların kullanabileceği Ford fiesta otomatik

Bayanların tercih sırasında üçüncü sırada bulunan ford fiesta boyutları itibari ile küçük olmasından ve kolay park edilebilmesinden, iç tasarımına bayanların hayran kalmasından ve otomobil kullanımının bir çok araca göre çok basit ve kolay olmasından dolayı tercih edilmektedir.  Ford markası bayanların daha çok tercih etmesi için, kendi kendini park edebilen bir yazılımla otomobillerini zenginleştirmiştir. Bu sayede bayan sürücülerin büyük bir derdi olan park sorunundan kurtulmalarını sağlamıştır. Ford fiesta otomobilleri, otomatik vitesli modelleriyle 32000 TL ile 45000 TL arası fiyatlara donanım seviyelerine göre satılmaktadır.

Wolksvogen Polo

payanlar icin otomatik polo
Wolksvagen Polo kalite ve konfor olarak payanların tercihleri arasında

Wolksvogen Polo, konfora ve estetiğe düşkün bayanların daha çok tercih ettiği bir otomobil olarak tercih listesinde 4. Sıradadır. WV olarak ürettikleri bütün otomobiller çok konforlu, tasarım olarak eksiksiz, iç tasarımı basit ve kullanışı kolay olduğu için bayanların tercih ettiği ve bayan otomobilleri olarak lanse edilmektedir. Otomatik vitesli araçlarının yakıt miktarları diğer otomobillere nazaran bir nebze daha az olması, boyutlarının küçük olması, bayanlara özgü renklerde üretilmiş olması nedeniyle bayanlar tarafından tercih ediliyor. Wolksvogen Polo marka otomobiller  36000TL ile 53000 TL arasında satılmaktadır. Fiyatının biraz yüksek olması nedeniyle tercih listesinde aşağılarda yer alıyor.

Mini cooper

bayan arabası cooper
Bayan ların gözdesi mini jooper

Bayanlar tarafından belkide en fazla beğenilen araçlardan biri Mini cooper lardır. Güçlü motoru ve işçilik kalitesi ve görsellik bakımından üst sınıf araç kategorisine girmiş durumda Fiyatları ise 70.000 ila 100.000 arasında değişmekte.

Küçük boyutlara sahip, satış fiyatları hanımların bütçesine uygun olan otomobillerin dışında güç ve imaj olarak çok güçlü olduğunu göstermek isteyen hanımların tercih ettiği range Rover jipler vardır.

Range Rover

bayan otomobili jeep
Lüks araçlar kategorisinde bayanların kullanabileceği rangerowe jeep

Özellikle beyaz ve siyah renklerini tercih eden bayanlar bu otomobillerin duruşundaki asilliğe ve tasarımına çok önem vermektedirler. Güç göstergesi olarak kabul ettikleri için bu otomobilleri tercih etmektedirler. Range Rover jipler piyasada 78000 TL ile 145000 TL arasına satılmaktadır.

[related-post id=”3873″]