Çin’den Kapıda Ödeme İle Alışveriş Yapılır Mı?

0
Çin'den alışveriş
Çin’den güvenli alışveriş

E-ticaret şeklinde yapılan alışverişlerin günümüzde çok ciddi rakamlara ulaşması ve dünyanın globalleşmesi, tüketicilerin talep ettikleri ürünleri sınır tanımaksızın uygun fiyatlarla istedikleri noktadan satınalmasına olanak sağlamaktadır. Bu alışverişi gerçekleştirmek için ise internetebağlı bir cihaza sahip olunması yeterlidir. Peki ama en uygun fiyatlarlaistenilen ürünler nerenden, nasıl satın alınır?

Uygun fiyat denilince akla ilk gelen ülke Çin’dir. Gerek tüketiciler gerekse ticaret için ürün almak isteyen toptancılar veya işletmeler Çin’i tercih eder. Bu makalede çin alışveriş sitelerinden kapıda ödeme ile alışveriş yapılır mı? Sorusuna cevap vererek dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgiler verilecektir.

Tüketiciler Neden Çin’i Tercih Eder?

Tüketiciler alışveriş yapabilecekleri birçok ülke tanınmış e-ticaret siteleri mevcutken neden Çin’i tercih Eder?

Çin, nüfusu çok kalabalık olması ve işçilik maliyetlerinin düşük olması sebebiyle birçok büyük ve ünlü markanın üretim, lojistik gibi tesislerinin konumlandırıldığı bir ülkedir. Bir ürünün fiyatının belirlenmesindeki en büyük kalemlerden birinin işçilik maliyeti olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple Çin’den yapılan alışveriş diğer ülkelerden yapılan alışverişe oranla daha ekonomiktir.

Çin’den Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çin, dünyanın imitasyon (taklit) merkezi olarak adlandırılır. Neredeyse birçok büyük markaya ait ürünleri logosuna kadar taklit ederek üretmekte ustadırlar. Bu sebeple Çin sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların bazı ürünlerin fiyatlarına aldanarak satın alma eyleminde bulunmaları ürün ellerine ulaştığında hayal kırıklığına dönüşebilir. Bu olasılığın önüne geçmek içinse;

1-) Güvenilir sitelerden alışveriş yapmak gerekir.

2-) Alışveriş yapılacak site araştırılarak, internet üzerindeki yorumların okunması gerekmektedir.

3-) Eğer bir toptancı veya işletmeyseniz, satın almak istediğiniz üründen öncelikle numune talep edin.

4-) Eğer son tüketiciyseniz dış ticaret mevzuatına hakim olmanız gerekli. Çünkü belirli bir sayı ve meblağın üzerindeki ürünler gümrükte, gümrük vergisi v.b prosedürlerle bekletilmektedir.

5-) Alışveriş yapacağınız sitenin adresi https:// ile başlaması ve asma kilit sembolünün bulunması o sitenin güvenilir olduğuna işaret etmektedir.

En Çok Hangi Kategoride Ürünler Tercih Edilir?

Tüketiciler birçok kategoride alışveriş yapma imkanına sahipken, Çin’den en çok yapılan alışverişleri; Elektronik, mücevherat ve oyuncak kategorileri izlemektedir.

Güvenilir ve En Çok Tercih Edilen Alışveriş Siteleri

1-) https://tr.aliexpress.com/

2-) https://www.tinydeal.com/

3-) https://tr.dhgate.com/

4-) https://www.banggood.com/

5-) https://www.zapals.com/

6-) http://www.dinodirect.com/

7-) https://www.sammydress.com/

Daha çok Çin sitesi için Güvenilir Çin Alışveriş Siteleri yazımızı  inceleyebilirsiniz.

Çin Alışveriş Sitelerinden Kapıda Ödeme İle Alışveriş Yapılır Mı?

Tüketicilerin eden Çin’den alışveriş yapmak istediklerine, Çin’den alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenlere, en çok hangi kategoride ürünlerin tercih edildiğine ve güvenilir alışveriş siteleri hakkında bilgilerin verilmesinin ardından birçok tüketicinin merak ettiği, Çin alışveriş sitelerinden kapıda ödeme ile alışveriş yapılır mı? Sorusunun cevabını vermeye geldik.

Ülkemizde Tüketiciler genellikle gerek finansal güvenlikleri gerekse sipariş ettikleri ürünün verdikleri siparişe uygun özellikte, sağlam hasarsız gelmesini ve bu kontrolü sağladıktan sonra kapıda ödeme yaparak satın alma eyleminde bulunmak isterler. Ancak global e-ticarette, özellikle de Çin sitelerinden yapılan alışveriş seçeneklerinde kapıda ödeme seçeneği maalesef bulunmamaktadır. Bu da Çinli şirketlerin ya da alışveriş sitelerinin yerel kargo firmaları ile organize olamamasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç Olarak,

Çin alışveriş sitelerinden kapıda ödeme ile alışveriş yapılır mı? Makalesi ile Çin sitelerinden alışverişe ait önemli bilgiler vererek kapıda ödeme ile alışveriş yapmanın mümkün olmadığını ancak dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında verilen bilgileri referans alarak Çin alışveriş sitelerinden sipariş edilen ürünlerden doğabilecek riskleri en az indirgemenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Önceki İçerikBorsada Yatırım Stratejisi Nasıl Oluşturulur!
Sonraki İçerikEn Garip İş Fikirleri | En Garip İşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz