Define Arama | Define işaretleri

1
Define arama
Define işaretlerini takip ederek define bulmak

DEFİNE İŞARETLERİ VE DEFİNE ARAMA YÖNTEMLERİ

Toprak altına gömülen altın, değerli para veya hazine gibi şeyleri bulmak anlamına gelen define pek çok insanın filmlerde gördüğü gibi zengin olmanın yollarından biridir. Define arama konusunda pek çok insan kendini dağlara tepelere ve tarihi mekanlara atmış olsa da bu işi yapmak sanıldığı gibi kolay değildir.

Define arayacak olan kişilerin ellerine alacakları kazma küreklerle yola çıkıp eski püskü haritalardan define yerini buldukları günler artık eskide kaldı.

Bunun yerine günümüzde teknolojik cihazlardan tutunda çubuklu sistemlere ve define tespit makinalarına kadar her şey kullanılıyor. Nasıl ki arabaların bile kullanılması için bir bilgiye ve pratiğe ihtiyaç varsa define arama işlemleri içinde tecrübe, bilgi ve donanım şart oluyor.

Define, Altın, Değerli Para ve Tarihi Eserler Nasıl Aranır?

define arama
Define arama işaretleri

Define bulmak ve ya altın çıkarma hayalleri ile yola çıkmışsanız ilk olarak kendinize define işaretleri taşıyabilecek tarihi alanlar bulmanız gerekiyor. Önceki yazımızda Define işaretleri ve anlamlarını sizlerle paylaşmıştık.

Tarihi bölge hakkında araştırma yaparak buralarda kimlerin yaşadığı ne kadar süre kaldıkları gibi bilgileri de edinmeniz lazım. Define bulmak için bütün bunlara sahipseniz kullandığınız donanımlarla nerelerde arama yapabileceğinizi tespit edip çalışmalara başlayabilirsiniz.

En Ucuz Yöntem Alan Tarama Çubukları ve Ağaç Dalları

define arama
Bakır Çubuklarla Define Arama

Define arayacaksanız ve elinizde yeterince para yoksa kendinize donanım olarak bakırdan yapılmış olan alan tarama çubukları veya çatal ağaç dalları seçebilirsiniz.

Eski çağlarda su ve maden aramaya yarayan bu donanımlar günümüzde defineler içinde kullanılmaktadır. Bu araçların özelliği hangi madeni yanına koyarsanız aramanızda size o madene doğru çekim gücü ile dönerek haber verecek olmasıdır.

Elinize bu çubukları alın ve birazcık da bozuk para alın. Bir süre sonra elinizdeki çubuklar bozuk paraların madeni olan şeylere doğru kendiliğinden dönecektir. Bu yöntem fazlaca denenmiş ve çoğu kişi doğru sonuçlar almıştır. Ancak bilinmesi gereken bir konu vardır ki bu aleti kullanmadan önce mutlaka 200-300 deneme yapılması gerekir. Bu da sizin 1 ve ya 2 yılınızı alabilir.

Madenlere veya suya yönelmeniz bu cihazlarla daha muhtemel olacağı için define olduğunu düşündüğünüz yeri gelişmiş olan araçlarla tekrar taramanızda fayda var yoksa köstebek gibi her yeri kazmış olabilirsiniz.

Dedektör İle Define veya Altın Aramak Hayal Değil!

Dedektörler metalleri ve diğer maddeleri birbirinden ayırabilen sistemlerdendir. Her dedektörün kullanım alanı farklıdır. Bu nedenle define veya altın aramak isteyenlerin mutlaka kendi alanlarına uygun bir dedektör alması gerekir. Dedektör ile define arama yer altında bulunan madenlerin ve definelerin vermiş olduğu frekansa göre elektronik bir sistem üzerinden sinyal alınarak arama yapılabilir.

dedektor kullanarak define bulma
Dedektör kullanarak hazine arama

Dedektör kullanarak define aramanın en kötü yanı her yerin adım adım aranmak zorunda olmasıdır. Dedektörlerin çekim alanları vardır ancak sinyal gönderdikleri her noktadaki her maddeyi algılayamazlar. Yani 12 metre ilerisine kadar manyetik tarama yapan bir dedektör buradaki bir maddeyi algılayamadığı için orada maden veya define yoktur kanısına varılmamalıdır.

Dedektörler gözle görülebilen sonuçlar verirler. Günümüzde de çoğu defineci en uygun yöntemlerden biri olarak dedektör sistemini kullanmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki dedektör üretimi konusunda sahte üretimler yapan firmalar çoktur ve hiçbir şeyi algılayamayan dedektörleri çok pahalıya sunabilirler. Dedektörleri kullanmak için yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmak gerekir. Dedektörlerin hangi ayarlarda çalışacağından hangi hava koşullarında doğru sonuçlar vereceğine kadar bilgi sahibi değilseniz bu işe girişmemenizi tavsiye ederim. Hangi dedektör daha iyidir sorusu için ise Define Dedektörü Tavsiyeleri | Dedektör seçimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

En Kesin Çözüm Yer Altı Tarama Sistemleri ve GPR- Radar

radar ile hazine arama
Gpr Radar en etkili hazine bulma yöntemidir

Sürekli define veya altın aramaktan sıkıldıysanız, artık bir define bulayım diyorsanız ve maddi açıdan masrafları karşılayabilecekseniz mutlaka yer altı tarama sistemlerini kullanmanız gerekir. Bunun için elinize alacağınız GPR- Radar toprak radar sistemlerinin en gelişmişi ve bilgisayar teknolojisi ile donatılmış olanıdır. Piyasa üzerinde en ucuzu 25.000 TL’den başlayan bu sistemlerin birçok çakması olduğu için araştırma yaparak almanızda fayda var.

Define bulmak için elinizdekinden de olma ihtimaliniz var. Yer altı radarı denilen bu cihazlardan yer altına elektromanyetik sinyaller gönderir. Sinyaller ise yer altında madenlere ve ya genel toprak alanlara çarparak geri döner. Buda radarın ekranında karışık haritalar olarak görülmektedir. Gerçekten alanında bilgili bir mühendisin inceleme yapması gerekir. Çünkü yer altından gelen sinyallerde defineye rastlanıp rastlanılmadığı belli olmayabilir. Bir mühendisin bunu inceleyerek sonuç bilgisi vermesi lazımdır. Mühendislerin dahi yeri geldiğinde doğru tespitler yapamayacağı bu araç kaliteli bir çalışma yapıldığında doğru sonuçları verecektir.

Dedektör seçimi için dedektör tavsiyeleri yazımızı okuyabilirsiniz

Define işaretleri

Define avına çıkmadan önce ermeniler, Bulgarların ve Bizanslar gibi toplumların tarihini araştırmalı eğer bir gömü varsa bu bölgelerde yaşayan toplumların definelerini gömerken kayalara veya taşlara yapmış oldukları işaretleri bilmek gerekmektedir. Bu işaretler define ararken bize ipucu verecektir. Aşığadaki videoda size bazı define işaretlerini izleteceğiz… Ayrıca define işaretlerini ve anlamlarını define işaretleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hazine Aramak İçin Yasal İzin Alınmalı Mı?

altin bulma
Mezarlarda define arama

Define ve ya hazine araması yapmak için kişilerin belirledikleri bölgeler hakkında bilgi vermek ve izin almak için mutlaka Mülki Amirliklere ve ya Müze Müdürlüklerine başvurmaları gerekir. Buralardan alınacak izinle gerekli çalışmalar yapılabilir. Define aranması için yapılan başvuru sonucu gerekli kurumlar bir ekip göndererek gerekli çalışmaları başlatmaktadırlar.

Hazine ve ya define bulmak için arama yapanların bazıları devletin kendilerine bir pay vermeyeceğini düşünerek bu işi kaçak yollardan yaptıklarını bilinir. Ama bu görüş yanlıştır ve elde edilen definenin kaçak yollardan satılacak olmasından dolayı asıl fiyatının çok çok altında kaçak olarak satılabilir. Bu durumda da define den istenilen karşılık alınamaz olur. Kesinlikle devlet onayını alarak define araştırması yapmak en mantıklısı olacaktır.

Maliye Bakanlığı tarafından bildirildiğine göre define eğer hazine kapsamında bir yerde bulunmuşsa bulmaya aracılık eden kişi hazine ederinin %50’sine hak kazanır. Eğer mülk sahibine ait bir toprakta bulunursa aracı %40, mülk sahibi ise pay alır. Bu oranlara bakıldığında hem yasal bir iş yapmak hem de yüksek bir pay almak daha doğrudur.

Değerlendirme
İçerik Kalitesi
Önceki İçerikSanatçı Temin Ederek Para Kazanın! | Organizasyon İş Fikri
Sonraki İçerikGüvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? | Ne İş Yapar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz