Define Dedektörü Tavsiyeleri | Dedektör seçimi

4
dedektör tavsiyeleri
Hangi dedektörü almalısınız

Define arama kararı verdiyseniz öncelikle kazı ve define çalışmaları için izin almanız gerekmektedir. İşlerinizi yasal yollarla yapmak en mantıklı yol olup devletin define karşılığında ücret ödemeyeceği gibi hurafelere inanmak yerine müzelerle çalışmak etik, milli ve yasal açıdan daha mantıklıdır. Tarihi eser kaçakçılığı gibi suçlarla yargılanmak yerine define arama ruhsatı çıkarmanız güvenliğiniz açısından uygun olacaktır. Fakat define keşfi yaparken sit alanları dışındaysanız herhangi bir izine gerek yoktur. Yani keşif yaparken izin alınmamakta fakat kazı başlatılırken iznin zorunlu olduğu söz konusudur.

Dedektör seçimi nasıl yapılmalıdır ?

Define için kararınızı kesinleştirdiyseniz sırada dedektör seçimi sizi bekliyor. Define aramayöntemleri olarak bir kısmı uydurma olup çeşitli yollar vardır. Hoca ile gözle göremediğimiz diğer varlıklar aracılığı ile define arama yönteminden çatal ağaca, horozu çamura bulamak gibi. Dedektör kullanılmadan yapılan kazı ile dedektör kullanılarak yapılan kazı arasında beş kat verimlilik farkı vardır.

Dedektör seçimi öncesinde bir konuya değinmekte fayda var. Dedektör size define yerini tam olarak söyleyemez. Kazı için başarı elde etme olasılığını yükseltir. Define arama için bu gerçeği benimsemiş olup hırstan ziyade akıllı davranmanız zamanınızı boşa harcamamak için faydalı olacaktır. Bunun için ezbere değilde enazından geçmişte defineyi saklayan kişilerin definenin etrafında buraktığı define işaretlerini bilmemiz işinizi kolaylaştıracaktır.Bu konuda hazırladığımız define işaretleri yazımızı okumanızı tavsiye edebiliriz.

habgi dedektör daha iyi
Define dedektörü alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Dedektör seçimi yaparken kazı çalışmalarını bir çivi, teneke parçası için değil define için yapacağımıza göre dedektörün bizi daha doğru bilgiye ulaştırmasını isteriz. Bu sebeple define aramasırasında bizi doğru metale götürecek dedektör çeşitlerine yöneleceğiz. Arazide stabil çalışıp metal ayrımı yapabilecek ve toprak minerallerinden etkilenmeyip derinlik göstermesi çok önemlidir.

Yalnız piyasada yaygınlaşan sahte dedektör kurbanı olmamanız için ar-ge testinden geçmiş fiyatları 15 bin ile 200 bin lira çerçevesinde bir dedektör olmasına özen göstermelisiniz. Dedektör seçimi yaparken mümkün oldukça dedektör testi yapılmalıdır. Arama yapılacak araziler de dedektör seçimi için çok önemli olmakta, arazinin geçmişini ve ne aradığını bilmek daha nokta atışı kazı çalışmalarına götürecektir.

Hangi dedektörü tavsiye edersiniz ?

Dedektör seçimi sırasında yaygın olarak piyasada 3 farklı dedektör bulunmaktadır. Dedektörtercihleri kullanıcılara göre ve ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir.

Vlf dedektörler

En iyi ve kullanışlı dedektörlerden biri x2
En iyi ve kullanışlı dedektörlerden biri x2

Vlf dedektör metallere, minerallere karşı duyarlıdır. Özellikle yani başlayan definecilerin tercihi olmakta, bu tip define dedektör sistemleri ile en büyük unsur metal ayırma özelliklerinin bulunmasıdır. Arama sırasında istediğiniz metale, yoğunluğuna ve derinliğine karar verebilecek kadar nitelikli olması ve profesyonelliği fiyatlara göre değişiklik göstermektedir.

Pulse dedektörler

Pulse dedektör önerilir mi
Pulse dedektör önerilir mi

Pulse dedektör daha az tercih edilen detektörler olup yerin 2 metre altına inebilmektedir. Bazen de gösterdiği metaller ile kazı sonrası çıkan metaller arasında farklılık olabilmekte yani kullanıcıyı yanıltıp gereksiz kazılarda daha yüksek ihtimallidir. Tabi zaman zaman kullanıcılarca tercih edilmekte vedefine arama işinde başarı elde etmektedir. Toprak yapısına göre avantajlı olduğu yerler de bulunmaktadır.

GPR radar dedektörler

Gpr dedektörler
Gpr dedektörler

GPR radar dedektör ise jeolojik bir alettir. Yer altında boşluk keşfi yapar. Yer altında tünel, mağara, oda ve göçük sebepli boşluklardan haberdar etmekte ve özellikle profesyonel define avcılarının birinci tercihidir. Fakat dezavantaj olarak metal, mineral veya madde duyarlılığı açısından biraz zayıf kalan bu dedektör yer altında doğal sebeplerle oluşabilecek boşluk sebebiyle de zaman kaybına yol açabilme ihtimallerini de üzerinde bulunduruyor.

Sonuç olarak define arama yapacak kişinin tercihleri, aranacak materyal, arazi yapısı ve amaçlar için farklılık göstermekte olduğundan seçimi kullanıcıya göre önermekte fayda vardır.

Önceki İçerikTenis Sahası Açma | Tenis Kortu İş Fikri
Sonraki İçerikKavisli (Curved) mi Yoksa Düz Ekran Tv mi Daha İyi ?

4 YORUMLAR

  1. Selamlar herkese define ve metal dedektörleri konusunda uzun zaman çalışma yaptım. Şunu söylemeliyim. Teknolojik cihazlara güvenin.. günümüzde gelişmiş mikroişlemcili sistemler ve özel sensörler var. Sakın çubuk ve din sermayesine dayalı kişilere kanmayın. Ülkemizde ne yazık ki çubukçu kesim bir türlü vazgeçmiyor. O çubuklar ağırlık merkezi ve yer çekimi etkisi ile nereye tartarsa oraya tarafa dönüyor uyanın ey millet 🙂 Dedektör tavsiyemi sorarsanız power pulse dedektör derim. Saygılar…

  2. Arkadaşlar selamlar. ‘Manyetometre dedektör’ aldım. çok memnun kaldım. Diğer dedektör ve alan tarama sistemleri göz boyama. şiddetle manyetometre dedektör tavsiye ediyorum. internette aratın bulursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz