İşinden Kovulan veya Çıkarılan İşçiler ne Yapmalıdır ?

25
işçi hakları
İşimden kovuldum ne yapabilirim haklarım nelerdir

İşten çıkarıldınız ve nerelere başvuru yapacağınızı hangi haklara sahip olduğunuzu bilmiyorsunuz bu yazı sizler için okumaya devam edin…

Çalışan insanlar her daim işten çıkarılma riski ile karşı karşıyalar. Hiç beklemedik bir anda işten çıkarılan birçok çalışan var. Ve bu çalışanların çoğu işten çıkarıldıklarında ne tür yasal haklara sahip olduklarını tam olarak bilmiyorlar. Hukuk sisteminde zaman aşımı önemli bir kavram ve işten çıkarılan çalışanlar bu engele takılmadan bir an önce harekete geçmeli ve haklarını almalıdırlar. Peki, nedir işten çıkarılan işçilerin sahip oldukları yasal haklar? İşte size kendi isteği dışında işten çıkarılanların hakları;

İşsizlik maaşı alma hakkınızı kullanabilirsiniz

İştek kendi isteğiniz dışında çıkarıldıysanız ve bazı koşulları sağlamanız durumunda işsizlik maaşına başvuru ayaparak aylık minimum 650 lira max 1300 lira kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz.  İşsizlik maaşı detaylarını başvuru işlemleri ve koşulları için sizler için özel bir yazı hazırladık buraya tıklayarak yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İşe iade davası açabilirsiniz

Eğer severek çalıştığınız bir işiniz varsa ve bu işten kendi isteğiniz ve bilginiz dışında çıkarıldıysanız işe tekrar alınmanız için yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Ancak bunun olabilmesi için işyerinizin ve çalışma durumunuzun bazı şartlara uyuyor olması gerekmektedir. Eğer bir işyerinde belirsiz süreli bir iş sözleşmesi ile altı aydan fazla süredir çalışıyorsanız ve çalıştığınız işyerinde ki işçi sayısı 30 ve üzerinde ise, işinize son verildikten sonra 30gün içerisinde işe alım davanızı açmanız gerekmektedir. Bu davadan önce ilk adım olarak işvereninize noterden avukatınız eşliğinde bir ihtar çekmeniz, eğer ihtara cevap gelmezse belirtilen süre içerisinde işe geri alınmanız için dava açmak sap olduğunuz yasal bir haktır.

Hizmet tespit davası açabilirsiniz

Çalıştığınız süre boyunca SGK prim ödemelerinizin, (raporlu olduğunuz tarihler hariç) kesintisiz bir şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Sizin bilginiz dışında, çalıştığınız süre içerisinde işyerine çıkış ve tekrar girişiniz yapılmış olabilir. Eksik gün prim ödemeleri yapılmış olabilir. Bu durumlar emekliliğinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Çalıştığınız halde SGK primleriniz ödenmediyse veya eksik ödendiyse işverene karşı hizmet tespit davası açabilir ve dava sonucunda eksik günlerinizin hanenize kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

Kıdem tazminatı alabilirsiniz

Eğer bir işyerinden bir yıldan fazla süredir çalışıyorsanız ve kendi isteğinizin dışında işinize son veriliyorsa kıdem tazminatı hakkınız bulunmaktadır. Almanız gereken tazminat bedeli o işyerin de çalıştığınız süre ile bağlantılıdır. Banka hesabınıza yatan brüt ücret üzerinden, çalıştığınız yıl kadar hesaplama yapılır ve size kıdem tazminatı ödenir. Bu hakkınızı almadan işveren tarafından size verilen hiçbir belgeyi imzalamayın. Eğer kıdem tazminat ödemesi işveren tarafından yapılmıyorsa bunu mahkeme aracılığı ile alabilirsiniz.

İhbar tazminatı alabilirsiniz

kıdem tazminatı nasıl alınır
ihbar ve kıdem tazminatı şartları nelerdir

İşveren sizi hiçbir neden göstermeksizin işten çıkarmak istiyorsa bunu size önceden bildirmek zorundadır. Bu işçinin iş kanununda yer alan yasal hakkıdır. İşyerindeki kıdeminize, yani çalışma sürenize göre işinize son verilmeden 2 ila 8 hafta önceden size bilgi verilmeli ve yine iş kanununda yer alan sürelerde size iş arama izni verilmelidir. Aksi halde işveren aniden işinize son verirse size ihbar tazminatı ödemekle yükümlüdür. İşten çıkarıldığınızda bu hakkınızı işverenden mutlaka talep etmelisiniz. Eğer ihbar tazminatınız ödenmezse mahkemeye başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

İşkur çalışanlara asgari ücret oranında kursiyerlik maaşı veriyor detaylar için tıklayın

Ücret tazmin davası açabilirsiniz

İşveren bilginiz dışında sizi işte çıkarır ve o güne kadar çalışmış olduğunuz ücreti size ödemezse veya işten çıkarıldığınız tarihe kadar ödenmeyen ücretleriniz varsa buna karşılık ücret tazmin davası açabilirsiniz.

Yıllık izin ücret davası açabilirsiniz

Her çalışan bir yıldan sonra ücretli izin hak etmektedir. Ve işveren bu izinleri toplu bir şekilde çalışana kullandırtmalıdır. İşten çıkarıldığınızda kullanmadığınız ücretli izin hakkınız varsa işveren size bunu para olarak ödemesi gerekmektedir. Günlük brüt ücretiniz üzerinden hakkınız olan izin günü kadar ücret size ödenmezse yıllık ücret davası açarak bu bedelleri tahsil edebilirsiniz.

Genel tatil ücreti tazmin davası açabilirsiniz

Resmi tatiller işçilerin de hak etmiş oldukları tatillerdir. Eğer bir işveren resmi tatillerde işçi çalıştırıyorsa bugünlerde personel primlerini çift ödemekle yükümlüdür. İşinize son verildiğinde size bu hakları vermemiş olan işvereninize tazmin davası açarak resmi tatillerde yaptığınız fazla mesailerin karşılığını alabilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz

İşten çıkarılırken birtakım hakaret ve kötü olaylara maruz kaldıysanız, zaman geçmeden maddi ve manevi tazminat davası ile işverenden talepte bulunabilirsiniz.

25 YORUMLAR

  1. iş yerinde hakarete uğradım kovuldum 2 yıldır da çalışıyordum herhangi bir evrak imzaladım ertesi gün noterden ihtar çektirdim tüm haklarımı alabilirmiyim ne yapmalıyım

  2. MERHABA IYI GÜNLER.. 4 AYDAN BERI CALISITIGIM ISYERINDEN MAZERETSIZ SEKILDE IŞTEN CIKARILDIM..DAHA ONCESINDE BANA IŞ ARAMAM IÇIN HER HANGI BIR BILDIRIM YAPILMADI..HER HANGI BIR EVRAK IMZALAMADIM..SIMDI NE YAPABILIRIM..

    • Alo 170’i arayabilir yada en yakın işkur birimine giderek bir şikayet oluşturabilirsiniz. İşkur yada 170 teki personel yapmanız gerekenleri anlatacaktır.

  3. Arkadaşım,burada bir Alman firmasında 17 yıldır çalıştı ve tazminatı ödenerek bu haziran da işten çıkardılar.sebep moning uygulamalar. İşe geri iade için dava açabilir mı.?firma Alman olduğu için hakkını verip çıkarmış.ama çocuk o işini istiyor.ama nasıl olacak.!?ihtimal var mı.?teşekkürler.

  4. Slm ben 6 ay önce sebebsiz bir şekilde işten çıkarıldım ismimi karaladılar 8 yıl çalıştım şimdi bunların yüzünden bir yerde çalışamıyorum ne yapmam lazım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here