McDonalds’ta Maaşlar ve Çalışma Şartları

0

McDonalds’ta Çalışmak

Mcdonalds
McDonalds’taçalışma şartları ve maaş

Türkiye’nin en büyük faset food restoran zincirlerinden biri olan Mcdonals’da işe girmeyi planlayanların çalışma şartları ve maaşları her zaman merak konusudur. Bizde detaylı olarak McDonals çalışma koşullarını ve maaşlarını sizler için inceledik. İş başvurusu ve sonrasında işinizi kolaylaştıran bilgiler içeren yazımız ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Türkiye distribütörlüğünü Anadolu Grubu’nun yaptığı hamburger zinciri McDonals, ülkemizde 1986 yılından beri faaliyet göstermektedir. Taksim’de açılan ilk şubesinden günümüze kadar yaklaşık 300 şubeye ulaşan McDonals, 6 binden fazla personele sahiptir. Yüksek sayıdaki personel ihtiyacı olan firma sürekli olarak eleman ilanları açmakta ve başvuruları değerlendirmektedir.

McDonals Çalışılabilecek Pozisyonlar

McDonals restoranların birçok pozisyona eleman alımı gerçekleştirmektedir. Her pozisyon için belirli şartlar aranmakla birlikte maaş ve çalışma koşulları da değişiklik göstermektedir.

McDonals bünyesinde çalışılabilecek pozisyonlar sırasıyla;

 • Motorlu Kurye
 • Ekip Üyes,
 • Ekip Lider,
 • Bölüm Müdürü,
 • Vardiya Müdürü,
 • 2. Müdür,
 • 1. Müdür
 • Restoran müdürlüğüdür.

Merkezi Teşkilatta ise: Operasyon Müdürü – Bölge Müdürü – Danışman seviyesine kadar yükselmeniz mümkün dür.

Bu pozisyonlara başvurularda belirli kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Motorlu kurye başvurusunda bulunacak olan kişilerin A2 motor ehliyeti bulunmalıdır. Yine restoran müdürlüğü için yapılacak başvurularda ise öğrenim durumu ve deneyim gibi belirli şartlar aranmaktadır.

Diğer pozisyonlara yapılacak başvurularda ise deneyim aranmamakla birlikte işe alınan adaylar kısa süreli eğitimlerden geçmektedir. Eğitim süreci sizin pozisyona uygun olup olmadığınız belirler. Bu nedenle oldukça önemli ve başarıyla tamamlanması gerekmektedir.

McDonals Çalışma Saatleri

McDonals, iş kanunu çerçevesinde çalışma saatleri ve iş koşullarını personellerine sunmaktadır. İş başvurularında yarı zamanlı ve tam zamanlı iş saatleri başvuru yapılacak olan kişilere sunulmaktadır. Yarı ve tam zamanlı çalışan personellerin doğal olarak çalışma saatleri farklılık göstermektedir. İş yasasında kabul edilmiş olan 45 saatlik çalışma süresi tam zamanlı personellere uygulanmaktadır. Yarı zamanlı personellere ise çalışma süresinin üçte ikisi olan 30 saat uygulanmaktadır. Çalışma süresi içinde ise mutlaka personellerin sigortası yapılmakta ve iş güvenliği sağlanmaktadır.

McDonals’ta yarı zamanlı iş başvurusunda bulunacak olan kişiler, restoran müdürlüğü gibi pozisyonlarda çalışamamaktadır. Ayrıca tam ve yarı zamanlı bütün personellerin çalışma süreleri shiftli olarak değişiklik göstermektedir.

Çalışma düzeni ise restoran müdürünce belirlenen shift ile belirlenmektedir. Bazı durumlarda ve özel günlerde (personel azlığı, herhangi bir personelin hastalanması ya da bayram, yılbaşı gibi özel günlerde) ek mesai yapılabilmekte ya da müdürün inisiyatifi doğrultusunda çalışma takviminiz değişebilmektedir.

Çalışma saatlerine ek olarak gün içerisinde bir personel 8 saatten fazla çalıştırılamamakta ve çalıştırıldığı takdirde ek mesai ücretleri maaşına yansıtılmaktadır. Ayrıca ara dinlenmeler ile gün içinde yorgunluğunuz atma fırsatınızda bulunmaktadır.

Vardiyalar:

McDonals restoranlarının bulunduğu konuma göre mağazaların kapanış saatleri değişmektedir. Örneğin, merkezi ya da tatil bölgelerinde 24 saat çalışan restoranlar bulunurken akşamları yoğunluğun az olduğu bölgelerde 22:00 sularında kapanış gerçekleşmektedir.

Bu durum ise çalışma vardiyanızın çalıştığınız mevkiiyle göre değişmesine neden olacaktır. Normal koşullarında çalışma vardiyaları 08:00-17:00, 12:00-21:00, 14:00-22:00’dir. Ancak 24 saat açık olan ya da gece 02:00’de kapanış yapan restoranların çalışma saatleri değişiklik göstermektedir.

McDonals’ta Maaşlar

McDonals çalışma saatleri ve iş güvenliği konusunda çalışanlarını memnun etmeye çalışan bir kurumdur. Öte yandan maaşlarda çalışma saatleri ve çalışılan pozisyona göre değişiklik göstermektedir. Yarı ve kısmi zamanlı personellerin maaşları, tam zamanlı çalışanlarınkine göre önemli ölçüde farklılık göstermektedir.

Yeni başlayan kişilerin maaşları asgari ücret seviyesinden başlamaktadır. Ancak çalışma süresi arttıkça pozisyonlarda yükselme yaşanmakta ve maaşlarda artış yaşanmaktadır.

Ekip üyesi, ekip lideri, bölüm müdürü, vardiya müdürü ve restoran müdürü gibi hiyerarşik kademeleri geçtikçe maaşlarınızda paralel olarak yükselmektedir.

2018 yılı için Restoran müdürlerinin 2500-3000 TL arasında maaş aralığı bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca çalışan bütün personellerin yemek ve prim ücretleri bulunmaktadır. Yanı sıra gece vardiyasında çalışan kişiler ise evlerine restoranın servisi ile götürülmektedir.

McDonals İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

McDonals bünyesinde çalışmak isteyen kişiler şubeler ve internet sitesi üzerinden iş başvurulabilirler. Başvurunun değerlendirmesinin ardından konum olarak size en yakın ve ihtiyaç olan restoranın müdürü ile görüşme gerçekleştirirsiniz. Görüşmenin sonucuna göre işe başlayacağınız pozisyona uygun eğitimden geçirilirsiniz. Eğitimi ve deneme sürecini başarı ile tamamlarsanız işe alınmışsınız demektir. Ayrıca işe başlamadan önce resmi prosedür gereği sizden bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar:

 1. Kimlik Fotokopisi
 2. Sağlık Raporu
 3. İkametgâh
 4. Diploma ya da öğrenci belgesi
 5. Fotoğraf
 6. Sabıka Kaybı
 7. SGK Hizmet Dökümü

Sonuç Olarak

McDonals bünyesinde işe başlayacak olan kişileri yoğun ve hızlı bir çalışma temposu beklemektedir. Yoğun temponun yanı sıra vardiya sistemi, molaların azlığı gibi konular personellerin şikâyet ettiği başlıklar arasında yer almaktadır.

Önceki İçerikKonkordato Nedir? Neden İlan Edilir?
Sonraki İçerikBorsada Kazanmak İçin Bunları Yapın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz