Cafe Açmak Ne Kadara Mal Olur? | 10 Masalık Cafe Maliyeti

1

Cafe Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Cafe açma maliyeti
Cafe açmak için ne kadar sermaye gerekir?

Doğru yerde, doğru zamanda ve doğru ekipmanlarla cafe açmak, günümüz koşullarında yüksek kar getiren bir iştir. Cafe açmak akıllarda ne kadar güzel bir düşünce oluştursa da iş detaylara gelince, uzun emek sarf ettiren ve yüksek sermaye gerektiren bir iş olmaktadır. Makalemizin ana konusu cafe açmak ne kadara mal olur sorusunu cevaplarken cafe açmak için gerekli olan ekipmanlardan da bahsedeceğiz.

Aşağıda cafe açma maliyeti hesaplamasını dolar kurunu baz alarak yaptık. Bunun nedeni ise Ülkemizdeki bir çok ürünün fiyatı dolara endeksli olarak artıp azalmakta. Siz bu yazıyı yıllar sonra okusanız da yaptığımız hesap üç aşağı beş yukarı aynı olacaktır. Şimdi gelin 10 masa ile açacağının bir cafe ne kadara mal olur hesaplayalım.

Doğru bir planlama süreci hazırlamak, bir cafe oluşturmak için gerekli olan ilk adımdır. Öncelikle cafenin konsepti belirlenmeli ve rekabetin çok yoğun olduğu bir piyasada ayakta durmak için çarpıcı ve yaratıcı bir fikriniz olması gerekmektedir. Fikir belirlendikten sonra cafe için harcanabilecek olan maksimum sermaye belirlenmeli ve ihtiyaçların karşılanmasında yeterli olup olmayacağı hesaplanmalıdır.

Cafe açmak, ufak tefek birçok detay ile uğraşmayı gerektirir. Cafenin iç dekorasyonundan cafenin tabelasına, ismine, kullanılacak olan tabak- bardaktan yiyecek ve içeceklerin teminatı gibi birçok detayın hesaplanması gerekmektedir. Bu nedenle ortalama bir dekorasyon ile 10 masa alacak bir cafe açmak için minimum 10 bin dolar masraf gerektirmektedir. Bu fiyat, cafenin açılacağı şehir ve cafenin açılacağı alana bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

10 MASALIK BİR CAFE İÇİN GEREKLİ EKİPMANLAR VE FİYATLARI:

Cafe ne kadara açılır?
Cafe açmak için ne kadar para gerekir?

Bir cafe açmak için gerekli olan demirbaşlar; soğutucu dolap, dondurucu, fırın, fritöz, tost makinesi, bardak, tabak çatak, kaşık, fincan, çırpıcı, çay makinesi, kahve makinesi, menü, peçetelik, sosluk, baharatlık, yazar kasa, bulaşık makinesi, masa ve sandalyedir. En temel ve en gerekli bu ekipmanların ortalama bir cafe için maliyetleri şöyledir:

 • Normal ve standart bir adet masa fiyatı: 120 USD

10 adet masa fiyatı: 1200 USD

 • Bir adet sandalye fiyatı: 40 USD

10 adet sandalye fiyatı: 400 USD

 • Bardak-tabak-çatal-kaşık-bıçak bir masa için: 8 USD

10 masa için bardak-çatak-kaşık-bıçak fiyatı: 80 USD

 • Bir masadaki broşür, menü, peçetelik ve sosluk fiyatı: 20 USD

10 adet masa için, masa üstü gereçleri fiyatı: 200 USD

 • Mutfak gereçleri toplam fiyatı: 295 USD
 • Kahve makinesi: 120 USD
 • Çay makinesi: 120 USD
 • Fritöz: 140 USD
 • Fırın: 420 USD
 • Bulaşık makinesi: 310 USD
 • Yazar kasa: 100 USD
 • Dondurucu: 420 USD
 • Orta çapta bir dekorasyon fiyatı: 6300 USD

Bir cafe açmak için gerekli olan ekipmanların fiyatı toplam: 10.000 USD’dir.

CAFE AÇILACAK MEKÂNLARIN FİYATLARI

Cafe için gerekli olan ekipmanların sağlanması durumunda iş, cafenin oluşacağı mekânı seçmeye gelmektedir. Cafenin tutulması isteniyorsa, öncelikle gençlerin en çok tercih ettiği ve yoğunlaştığı bölgeler tespit edilmelidir. Cafenin konumu, işlevliği açısından büyük önem taşımaktadır. İşlek bir caddede ve yanında yöresinde cafe olan bir mekânda bir cafe açmak biraz risk oluşturur.

Öncelikle işlek bir caddede cafe açmak için mekân sahipleri “hava parası” istemektedir. Hava parası, mekânın kirasının dışında, çalışan bir dükkân olduğu için sahibine ödenecek paradır. İşleyen bir caddede cafe açmak için kira dışında hava parası olarak en az 20.000 dolar’ı gözden çıkarmanız gerekir. Hava parasını ödedikten sonra, cafenin demirbaşlarını içine koyup işiniz bitmemektedir. Mekân sahipleri hava parası dışında cafe için yıllık kira bedeli talep etmektedir. Orta çapta, 10 masa sığabilecek bir cafenin kirası yıllık 4.000 dolar olmaktadır.

Cafe için gereken hava parası 20.000 dolar, kira bedeli 4000 dolar, cafenin demirbaşları 4.000 dolar, cafenin iç dekorasyon masrafı 6.000 dolar ve toplam 10 masalık bir cafe açmanın maliyeti 34.000 dolar olmaktadır. Maliyet hesabımızı cafe açmak için başlangıç aşamasında ihtiyaç duyulan demirbaş ürünleri dikkate alarak yaptık. Bu hesaplamaya işyeri açılış masrafları, çalıştıracağınız garson yada aşçıların maaşları ve giderleri bibi bir takım masraflar eklenmemiştir.

Aşağıda cafe açmayı düşünen siz okurlarımız için birkaç link paylaşacağız. Daha önce kaleme aldığımız işinize yarayacak bu konu başlıklarına mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Cafe açmak zor ve meşakkatli bir iştir. Bütün detayların ince ince hesaplanması ve iyi düşünülmesi gerekmektedir. Bir cafe için gerekli olan garson, nargileci ve aşçının aylık gelirleri ortaya konulup, cafenin aylık cirosu ortalama olarak ne kadar getirir ve giderlerle beraber ne kadar kar edilir, detaylı bir analiz ile değerlendirilmelidir.

Bütün detaylar hesaplanıp, güzel bir alanda bir cafe oluşturmak için adım atıldığında, cafenin günümüz koşullarında işlememesi mümkün değildir. Tabii ki tutundurma çabalarını da aksatmamak koşulu ile. Gündem sürekli takip edilmeli, gençlere yönelik popüler olan, ilgi çeken olaylara yoğunlaşılmalı ve sosyal medyada güzel bir tanıtım yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, çok düşük sermayeli bir cafe açarak da popülerlik kazanılacağı gibi orta bir cafe açıp milyon liralık cirolar kazanmak da mümkündür. Tamamen cafe için gerekli olan ortamı ve koşulları, güler yüz ve samimiyeti ortaya koymaktır.

Önceki İçerikGüvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? | Ne İş Yapar
Sonraki İçerikEnflasyon Nedir? | Neden Yükselir?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz