Ecza Deposunda Çalışmak İster Misiniz?

0
ecza deposu

Ecza depoları ilaç dağıtımının sağlandığı merkezlerdir. Bu merkezlerde birçok görev yerine getirilmektedir. Ve bunun için bazı çalışanlar görevlendirilmektedir. Çalışan kimselerin birtakım kriterlere sahip olması değer taşır. 

Ecza Deposunda Kimler Çalışabilir?

 Bir ecza deposunda çalışmak için kişilerin üniversitelerin eczacılık bölümünden mezun olması tercih edilmektedir. Özellikle ecza depolarındaki sorumlu müdürlerin bu özelliğe sahip olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. İlaçlarla ilgili çalışma yapacak kimselerin farmakoloji bilgisine sahip olması değerli bir kriterdir. 

Benzer Yazı: Ecza deposu nasıl açılır

 Ecza depolarında çalışacak olan kimselerin mutlaka eczacılık mezunu olması gerekmez. Ancak sağlık ile ilgili bölümlerden mezun olan kimseler tercih sebebidir. Bununla birlikte ecza depolarında yetiştirilmek üzere işe alınan çalışanlar da vardır. Bu kimselerin en az lise mezunu olmaları tercih edilmektedir. 

 Ecza Deposunda Hangi İşler Yapılır?

 Ecza depolarında birçok iş gerçekleştirilmektedir. Bunların başında ilaç satışı gelir. Reçeteli veya reçetesiz olarak verilen ilaçların satışı gerçekleştirilmektedir. Bu satışı yapacak kimselerin ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir.  Bunun yanı sıra makyaj malzemeleri, parfüm, kolonya gibi bazı ürünlerin satışı da ecza deposundan yapılabilir. 

Ürün satışının dışında ecza depolarında ilaçların düzenlenmesi işlemi gerçekleştirilir. İlaçlar sınıflandırılır. Düzenli bir şekilde raflarına yerleştirilir. Gerekiyorsa bazı kimyasal maddelerin karıştırılmasıyla ilaç hazırlanması gibi çalışmalar yapılabilir. 

Ecza depolarının düzenli ve temiz tutulması önemlidir. Bazı çalışanlar da temizlik ve düzen konularından sorumludur. Aynı zamanda depoya gelen ilaçların kayıtlarının tutulması işlemi de ecza depolarının çalışmaları arasındadır. 

Benzer Yazı: ECZACI KALFASI NASIL OLUNUR?
 
Ecza Depolarında Çalışma Koşulları Nasıldır?


Ecza depoları hafta içi her gün ve cumartesi günleri hizmet vermektedir. Pazar günleri ecza depoları açık tutulmaz. Bu nedenle çalışanlar altı gün üzerinden hizmet vermektedir. Ecza depoları da tıpkı eczaneler gibi belli saatlerde çalışmaktadır. Buna göre sabah saat 09.00 ve akşam 18.30 saatleri arasında çalışma yapılmaktadır. 

Ecza depolarında görev yapan kimseler, en az asgari ücret ile ücretlendirilir. SGK, yol ve yemek masrafları işverenler tarafından karşılanmaktadır. Bu depolarda kimi zaman yoğun bir çalışma hakim olabilir. Gelen siparişlere ve ürünlere göre yoğunluk değişmektedir. 
 
Ecza Depolarında Çalışanlar Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?


Bir ecza deposunda çalışmak insan sağlığından sorumlu olmak demektir. Bu konuda yapılabilecek ufak bir hatanın sonuçları ağır olabilir. Bu nedenle ecza depolarında ilaçlarla ilgili bölümlerde çalışanların alanında nitelikli olması beklenmektedir. 

Ecza depolarında çalışanların sorumluluk sahibi olmaları önemlidir. İlaçların depolanmasından sınıflandırılmasına ve satışına kadar her işlemin özenle yapılmasına gerek duyulur. İşine önem veren, özenli kimseler bu işte kolayca çalışabilirler. 

Önceki İçerikHangi Arabalara Tüp Takılabilir?
Sonraki İçerikForex mi Viop mu Hangisi Daha Avantajlı ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz