En Kazançlı Emlak Yatırımı Hangisi? | En İyi Gayrimenkul Yatırımı

0

Emlak yatırımı, özellikle de Türkiye gibi gelişmekte olan ve nüfusu her yıl hızla artan ülkelerde en kazançlı ve en fazla ilgi uyandıran yatırım araçlarının başında yer alıyor. Gayrimenkul yatırımı ise kendi içerisinde birden fazla çeşitliliğe sahip bir yatırım aracıdır. Doğru zamanda doğru gayrimenkul yatırımı yapıldığında kar elde edebileceğiniz gibi, yanlış bölgede yanlış bir yatırım ise sizi zarara uğratabilir. Biz de bu nedenle bu yazımızda sizlere gayrimenkulde en kazançlı ve en iyi yatırım aracı nedir sorusunun yanıtını hazırladık.

Her Biri Kendi Özellikleri ile En İyisi

Gayrimenkul yatırımı içerisinde en iyi olanı için tek bir seçenek sunmak doğru değildir. Çünkü her bir yatırım seçeneği bir diğerine göre farklı açılardan en iyisi olabilmektedir. Örneğin arsa yatırımı bazı dönemlerde bazı bölgeler için daha karlı bir yatırım olurken, konut yatırımı ise başka bir vadede ve bölgede arsadan daha değerli olabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında her bir gayrimenkul yatırımı için onları en iyi gayrimenkul yatırımı yapan özelliklerinden söz etmek çok daha doğru olacaktır.

ZAMAN KAYGINIZ YOKSA TARLAYI SEÇİN

En karlı emlak yatırımı
Tarlaya yatırım yapmak kar ettirir mi?

Gayrimenkul yatırımı her zaman kazanç sağlayan bir yatırımdır. Ancak bu yatırımın ölçüsünü belirleyen bazı faktörler vardır. Bunlardan biri, seçeceğiniz gayrimenkul aracının bulunduğu konum bir diğeri de vadedir. Vadeden kastettiğimiz ise şudur: Eğer ileriye dönük bir yatırım aracı arıyorsanız o zaman emlakta kazançlı yatırım aracı zaman kaygısı olmayanlar için tarla yatırımıdır. Toprak her zaman değerli bir yatırım aracıdır.

Değerli bir arazi üzerine inşa edeceğiniz bir konut size 2 kat kazanç sağlayacaktır. Tarlalar da her zaman değerli topraklardır ve işlemeye açık olan üretim de yapılabilecek bir tarla, 5-10 ya da 20 yıl sonrasında sizin için bir altın madenine dönüşecektir. Şehir merkezleri her yıl belli bir oranda genişler büyür ve açılır. Bugün şehir merkezinin çok uzağında kalan bir tarla, bundan birkaç yıl içerisinde şehir merkezinin içerisinde kalacak ve imara açılarak arsaya dönüşecektir. Bugün daha az maliyetle sahip olduğunuz bir tarla birkaç yıl sonra çok değerli bir arsaya statüsüne kavuşacağından elde edeceğiniz kar da çok yüksek olacaktır.

ORTA VADE İÇİN ARSAYA YÖNELİN

Arsa yatırımı yapmak karlı mıdır
Gayrimenkulde en iyi yatırım aracı hangisi?

Arsalar, gayrimenkul yatırımı içerisinde yine yatırımcılarına büyük kar getiren yatırımlardandır. Zaman vadeniz bir tarla kadar uzun değil ise o zaman arsa daha orta vadede en iyi gayrimenkul yatırım aracı olarak karşınızda. Nüfus artışı ile beraber her zaman konut ihtiyacı da var olmaya devam ederken, bu konutların inşası için gerekli olan şey ise arsalardır. Bu açıdan elden çıkarması ve satması kolay olan arsalar, her yıl değerini de arttıran bir gayrimenkul yatırımı olmuştur.

Arsa yatırımı yapmayı düşünenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Bunlardan ilki söz konusu arsanın yapı izni olup olmadığıdır. Yani imara açık mı değil mi buna bakılmalı. Ayrıca arsanın bulunduğu konum şehir merkezine yakın ise ve çevresinde yaşam ve ticari alanlar yükseliyor ise o zaman o arsa sizin için iyi bir yatırım aracıdır. Sadece 5-6 yıl bekleyerek arsa yatırımı sayesinde büyük kar sağlayabilirsiniz.

KISA VADESİ OLANLARA KONUT YATIRIMI

En iyi Emlak yatırımı
Konut yatırımı yapmak karlı mıdır?

İnsanların yaptıkları birikimleri en fazla değerlendirdikleri en iyi gayrimenkul yatırımı ise konuttur. Konutu en iyi yapan olgu ise hem kişileri kira ödeme derdinden kurtarması hem de kira getirisi ile birkaç yılda kendi fiyatını amorti etmesidir.  Türkiye’de de konuta yapılan yatırım diğer gayrimenkullere yapılan yatırımlardan çok daha öndedir. Bunun bir diğer nedeni de konut fiyatlarının iyi birer arsa, dükkân ve tarla fiyatlarına oranla daha uygun olmasıdır. Bu durum da konut alıcısının sayısını arttırıyor.

Barınma ihtiyacı insanların en temel ihtiyaçlarındandır. Ev sahibi olmak bir kişinin kendisine yaşadığı süre boyunca yaptığı en büyük yatırım sayılabilir. Aldığınız konutu kendiniz kullandığınızda kira gibi bir gideriniz olmayacaktır. Eğer kiraya verecekseniz de iyi bir gelir elde etmenin yanı sıra bu parayı kenara atarak biriktirdiğinizde ortalama 15-18 yıl içerisinde harcadığınız parayı amorti etmiş olacaksınız. Konut yatırımında büyük kazanç hedefleyenlerin, alacakları konutların şehir merkezinden ve ulaşım ağlarına yakın konumlardan olmasına özen göstermesi gerekmektedir.

EN AVANTAJ SAĞLAYANI İSE İŞ YERİ YATIRIMI

En iyi gayrimenkul  yatırımı aracı, en yüksek kira geliri sağlayan ve en kısa vadede kendisini amorti eden kuşkusuz işyeri ve dükkânlardır.  Özellikle de büyük kentte yaşıyorsanız, kendinize ait bir evde oturuyorsanız ve bir de merkezi işlek bir caddede bir dükkânınız varsa sırtınız yere gelmez! Dükkân ve iş yerleri her yıl konutlarda ve arsalarda olduğu gibi değerini arttıran yatırım araçlarıdır. Bugün aldığınız bir dükkân, çok değil en fazla 1 yıl sonra satmak istediğinizde size en az yüzde 30 kar sağlayacaktır.

Gayrimenkul yatırımı içerisinde işyeri ve dükkânların yıldızını parlatan bir diğer faktör de kira getirilerinin yüksek olması. Özellikle de işlek ve merkezi bir noktada hele de kurumsal bir firmaya dükkânınızı kiralarsanız, aylık gelirinizi 3 veya 4’e katlarsınız. Ayrıca dükkân ve işyerleri 10 yıl içerisinde kendi maliyetini de yeniden yatırımcısına kazandırma özelliğine de sahip.

Önceki İçerikİstifa Edersem İşsizlik Maaşı Alabilir Miyim? – Evet Alabilirsiniz!
Sonraki İçerikÇOK PARA KAZANMAK İÇİN NE YAPMALI?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz