Hibrit Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
Hibrit araba satın alırken hangi özellikler önemlidir

Hibrit melez anlamına gelip son yıllarda araba teknolojisinde de sık duyulan bir kelimedir. Hibrit arabalar hem fosil yakıtlarla hem de elektrikle çalışabilen taşıtlardır. Sürücü, modele göre benzin veya elektrik enerjisini dönüşümlü olarak, tek başına veya birlikte kullanabilir. Yakıt tasarrufu sağlamaları, çalışma seslerinin düşük olması ve çevreye zararlı gaz salımı yapmamaları ile hibrit taşıtların gelecekte çok daha fazla kullanıcı tarafından tercih edileceği ön görülmektedir. Peki, ihtiyaçlara tam olarak karşılık verecek hibrit araba nasıl olmalı?

Hibrit Arabaların Avantajları ve Dezavantajları

 1. Elektrikli arabalar fiyat olarak genelde diğerlerine oranla çok daha pahalıdır. Kendi kendini şarj edebilen hibrit modellerde ise büyük oranda yakıt masrafı düşüyor. Bu göz önüne alındığında hibrit araba almak çok daha karlı oluyor.
 2. Hibrit arabalar dış görünüş olarak oldukça havalı fakat aynı fiyata normal bir araba seçildiğinde çok daha uygun fiyat ve konfor elde edilebiliyor.
 3. Hibritler çevreci arabalar ve elektrikle çalışırken zararlı gaz salınımı da yapmıyorlar. Dünyanın geleceği için hibritler diğerlerine oranla çok daha iyi.
 4. Kalabalık şehirlerde dur kalk çok yapıldığından hibritler yakıt olarak çok daha tasarruflu oluyor ama şehirlerarası hız yapılan yollarda hibritlerin performansı genelde diğerlerine oranla düşük.
 5. Şarj yapılan modellerde her yerde şarj yapma olanağı bulunmuyor. Böyle zamanlarda diğer yakıtla araba çalıştırılabiliyor.
 6. Hibrit arabalar elektrikle çalışırken çok daha sessizler bu da binlerce taşıtın aynı anda çalıştığı büyük şehirlerde önemli ölçüde ses kirliliğinin önüne geçilmesini sağlayabilir.
 7. Hibritlerde diğer aksamlara ek akü bulunuyor ve bu oldukça büyük bir parça. Akünün dayanımı arabanın modeline ve sürüş tarzına göre farklılık gösteriyor.

Tüm bu bilgiler ışında hibrit araba seçimi yaparken markanın ve kullanıcının ihtiyaçlarının çok önemli olduğu anlaşılıyor. İhtiyaçları tam olarak karşılamak için hibrit araba alırken nelere dikkat edilmeli?

Hibrit Araba Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekilen Beş Nokta

Hibrit araba özellikleri ne olmalı
Hibrit araba iç aksamı
 1. Hibrit araba için gereken bakım ücretleri ve diğer donanımlar yakıttan sağlanacak tasarrufa denk gelebilecek mi?
 2. Taşıt daha çok şehir için de mi yoksa hız gerektiren şehirlerarası yollarda mı kullanılacak?
 3. Kendini şarj edebilen modeller daha pahalı olduğundan şarjlı bir model seçilecekse yeterli şarj istasyonu bulunan bölgede var mı?
 4. Hibrit arabanın bakımı için gerekli donanıma sahip istasyon var mı? Hizmette ve yedek parçada sorun yaşanabilir mi?
 5. Taşıtta konfor sevenler için hibrit arabanın konforu yeterli olabilecek mi?
Hibrit araba nasıl alınır
Hibrit araba satın alırken hangi özelliklere dikkat edilmelidir

Hibrit Arabanızın Akü Biterse Ne Olur?

Yolculuk sırasında akü bitmesi genelde yaşanan bir sorun fakat hibrit arabalar çift yakıt sistemine dayalıdır. Yani akü bitse de diğer yakıt devreye alınır. Bu bakımdan akü bitmesi bir sorun teşkil etmez. Bazı modeller kendi kendini şarj ettiğinden aşırı yükleme yapılmadığı sürece akü bitmesi sorunu zaten yaşanmamaktadır. Ayrıca akünün diğer yakıt çalıştırılarak dolumu da yapılabilir.

Önceki İçerikİşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek
Sonraki İçerikİşyeri Açma Destek ve Kredileri | Girişimci Teşvikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz