Tavuk Çiftliği Kurarak Zengin Olmak

8
Tavuk çiftliği iş fikri
Tavuk çiftliği iş fikri

Tavuk, dünyada eti en çok tüketilen hayvan olma özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde çok fazla kişi bu talebi karşılamak için tavuk çiftliği kurarak tavuk üretim işine girmiş bulunmakta. Ancak canlı tavuk üretimi mevcut tüketimi karşılamamakta ve bu durum kendine yeni bir iş alanı oluşturmak istiyen girişimicilerin devlet desteklerinden yararlanarak tavuk çiftliği kurma fikrini ön plana atmaktadır.

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Devlet Desteği Alınabilir Mi ?

Bir tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız, derin araştırmalar ve kaliteli destekler almalısınız. Alacağınız devlet desteği, sizin için oldukça rahatlatıcı olacaktır. Bunun için bulunduğunuz şehrin ticaret odasına gidip KOSGEB‘in “kanatlı hayvanlar yetiştiriciliği teşvik kredisi” veya “kanatlı hayvanların ürünlerinin imalatı” desteklemelerinden birini almak için başvuru yapmalısınız. Başvurunuz kabul edildiği takdirde, yönetmelikte belirtilen kurallar çerçevesinde kredinizi ve hibenizi kullanabilirsiniz. Bu destekleme, sertifika alındıktan 2 sene içerisinde kullanılmak zorundadır. Devletin çiftlik kurmak isteyenlere sağladığı teşvik ve yardımlardan nasıl faydalanabileceğinizi Devlet Desteği ile Çiftlik Kurmak İster misiniz başlılı yazımızdan da öğrenebilirsiniz.

 Tavuğun Yetiştirilme süresi kaç gündür ?

Tavuk, eskiden 70-80 günde olgunlaşırdı. Ancak günümüzde özel yemler sayesinde 45 günde kesilecek duruma gelmektedir. Özel kimyasallar ve büyüme hormonu arttıran besinlerle zenginleştirilmiş tavuk yeminde; çeşitli tahıllar, kepek ve mısır gibi besinler bulunur. Bu yem kombinasyonu, tavuğun kısa sürede olgunlaşıp kesilecek hale gelmesini sağlar. Bu da yatırımcıları tavuk çiftliği kurmaya teşvik eden etmenlerden biridir.

Tavuk Çiftliğinize Civcivleri Nasıl Tedarik edebilirsin ?

Civcileri nasıl tedarik edebilirsiniz
Civcivleri nasıl tedarik edebilirsiniz

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi günümüzde bir civcivin olgunlaşıp sofralarımıza gelme süresi 35 ila 45  gündür.  1000 Civciv kapasiteli bir tavuk çiftliğimiz varsa 35 yada 45 günde bir 1000 civcive ihtiyacımız var demektir. Peki civcileri nasıl tedarik edebilirsiniz ?Aslında bunun iki farklı yöntemi var.

Birinci Yöntem Kuluçka Sistemi ;Tavuklar, normal şartlarda 15 haftada yumurtlar. Yumurtladıktan sonra, tavuklar kuluçkaya yatarlar. Eğer tavukların bir sonraki yumurtlama döneminin hemen gelmesini isterseniz, yumurtayı tavuğun altından alıp yapay kuluçka yöntemi ile yetiştirmelisiniz. Yapay kuluçka, otomatik ve manuel olabilir. Yumurtalar kuluçkaya sivri ucu aşağı gelmek üzere eğik bir şekilde konulmalıdır. Daha sonra da kuluçka diğer tarafa eğilerek (Otomatik kuluçkalar bu işlemi kendi kendine yapar) günde 2 – 3 kez bu işlem tekrar edilir. Yumurtadan çıkan civciv, özel civciv yemiyle beslenmelidir. Aksi takdirde çeşitli bağırsak ve mide hastalıklarına sebebiyet verebilirsiniz. Bu hastalıklar da civcivin ölümüyle sonuçlanabilir. Tavuğun civcivlik döneminde ister istemez ölümlerin olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

  >>İlgili Yazı: Eşek Sütü Üretimi Nasıl Yapılır? | Eşek Sütü Çiftliği Kurmak

İkinci Yöntem Anlaştığınız firma ile civciv – tavuk takası yapmak; Şu an bir çok tavuk firmasının kullandığı yöntemdir bu aslında. Size ait bir tavuk çiftliği olması koşuluyla; büyük tavuk firmaları  size sıfır yaş civcivi, yemi, aşıyı, ilaçları ve Veteriner Hekim gibi hizmetleri emaneten ücretsiz vermektedir. Yaklaşık 35 – 45 günde yetişkin hale gelen tavuklarınızı ise 6 yada 7 liraya sizden satın almaktadır.

Bu yöntemle ne kadar kazanırım derseniz;

Firmalardan aldığımız bilgilerde her bir tavuk için tavuk firmasının üreticiye ödediği net paranın yaklaşık 6 lira olduğu bilgisini almaktayız. Bu 6 liranın 2 lirasının ise elektrik, su ve işçi masraflarına ayırdığımızı düşündüğümüzde bir tavuktan ortalama 4 lira net gelir sağlayabileceğinizi görmekteyiz.

1000 Tavukluk bir çiftliğinizin olduğunu düşündüğümüzde 1 ayda kazanacağınız para azımsanacak gibi değildir. Gözlerinizdeki parıltıları görüyor gibiyim 🙂

>> İlgili Yazı: Devlet Desteği ile Çiftlik Kurmak İster misiniz ?

Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti Ne Kadardır ?

Tavuk çiftliği inşaası nasıl yapılır
Tavuk çiftliği inşaası nasıl yapılır

Tavuk çiftliği kurmak için düşük maliyetli bir alan düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda yüksek sermayeyle tam otomatik, her şeyin tesisatlı olduğu, yem ve su sıkıntısı olmayan bir çiftlik de kurabilirsiniz. Bu çiftlik, riski düşürür ve aynı zamanda da başlangıç için uygundur. Eğer küçük bir çiftlik kurmak istiyorsanız, risk almışsınız demektir. Bu da işi bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Eğer işe yeni girecekseniz; ya işi tüm ayrıntısıyla bilmelisiniz, ya da büyük sermayeyle mühendisinden bakıcısına kadar çiftliği donatıp riski düşürmelisiniz. Örneğin 1 dönümlük bir alana büyük ve tam donanımlı bir tavuk çiftliği yapmanın maliyeti 350.000 ile 1.000.000 arasında değişebilen bir fiyata mal olacaktır.

Küçük bir tavuk çiftliği kurmanın maliyeti ise 150 metrekare için 75.000 TL‘den başlayarak en lüksü 250.000 TL‘ye kadar ulaşacaktır.

Kuracağınız çiftliğin yapısı nasıl olmalıdır

Çiftlikte tavuklar için gereken alanın yüksekliği en az 4 metre olmalıdır. Bu çiftlik, imar izni olan her yere kurulabilir. Dünyadaki tavuk talebi her geçen gün artmakla birlikte, bu talebi karşılamak için yeterince çiftlik kurulmamaktadır. Siz bu işe girecekseniz size önerimiz; ya güzel bir yerde iyi bir tavukçu açmanız, ya da çiftliği kurarken tavukçuları kendinize bağlamanız. Bu önerileri uygularsanız, işiniz hazır bir iş durumuna gelecektir. İşinizin kurulum maliyetini ve muhasebesini oldukça iyi yapmak, sizi erken bir iflastan da kurtaracaktır.

Buyuk bir araziye tavuk çiftliği kurmak
Buyuk bir araziye tavuk çiftliği kurmak

Tavuk çiftliği için gerekli personel ve personellerin yapacağı işler

Bir tavuk çiftliğinin olmazsa olmazı; Veteriner, gıda mühendisi ve muhasebecidir. Çiftliğimizin hayvan bakımını veteriner, ürün kalite denetimini gıda mühendisi ve mali işlerini de muhasebeci yapmalıdır. Eğer bu işleri ben de yaparım diyerek 3 kişinin işini almaya çalışırsanız iflas kaçınılmaz olacaktır. Her işi mesleğine bırakın. Bu işçilerin dışında; temizlik görevlisi, aşçı, bulaşıkçı, denetim görevlisi ve yem verme görevlisi de çiftliğinizde bulunması gereken işçilerdir.

Temizlik görevlisi, çiftlikte hastalık gibi hijyen açısından doğacak sorunların önlenmesi için gereklidir.

Aşçı, işçilerinizin beslenmek zorunda olduğu için gereklidir.

Bulaşıkçı, yemekhanedeki bulaşıkları yıkamaktan sorumludur.

Denetim görevlisi, ölü veya sakatlanan tavukların tespitinden sorumludur.

Yem verme görevlisi, yem ve su tesisatının kontrolü ve takviyesinden sorumludur. Tüm bunların yanında bir de ilaçlama şirketi ile anlaşmalı olmalısınız. Tavukların ve hatta işçilerinizin bile hastalıklara yakalanmasını engellemek için düzenli olarak gerekli ilaçlamalar, bu şirket tarafından yapılmalıdır.

piliç çiftliği kurmak
Tavuk çiftliği nasıl kurulur bu işe nasıl başlanılmalıdır ?

Sizlere bir tavuk çiftliği kurmak için gerekli olan tüm bilgileri sunduk. Şimdi sizin yapmanız gereken işi detaylıca öğrenip, uzmanına bırakmak. Gerekli işçilerin alımını yaparken mutlaka en iyilerini seçmeye çalışın. Bu sizin başarı oranınızı arttıracaktır. Çünkü, sizin başarınız işçilerinize bağlıdır. Kimse işinizi sizin kadar önemsemeyecektir. O yüzden mutlaka her zaman işinizin başında durmanız, işçilerinizin performansının yüksek kalmasını sağlayacaktır. Bu da sizin için en gerekli olan etmendir. Verdiğimiz tüm önerileri uygulayın, devlet desteği alın, tesisatı iyi bir tesisatçıya kurdurun ve çiftliğinizi olabildiğince düzenli yapın. Böylece en iyi verimi alıp yolunuza emin adımlarla devam edebileceksiniz.

Unutmayın! en önemli işçi sizsiniz. En çok çalışması gereken işçi de sizsiniz. Gıda mühendisi, veteriner, muhasebeci, temizlik görevlisi, aşçı, bulaşıkçı, yemci ve denetim görevlisi de sizsiniz. Bu sizin işiniz ve sizin üzerinize kurulu olmalıdır.

  >>İlgili Yazı: İş Fikirleri | Ne İş Yapabilirim?

Önceki İçerikBayanlar için otomatik vitesli şirin araba modelleri
Sonraki İçerikTenis Sahası Açma | Tenis Kortu İş Fikri

8 YORUMLAR

  1. Merhaba Arkadaşlar,
    Kanatlı hayvan üreticiliği yapan bir vatandaş olarak öncelikle sizlere tavsiyem bu sektörde faaliyet gösteren işletmeler ile birebir görüşerek bu sektöre yatırım yapmanız yönünde olacaktır. İnternetten araştırdığınız öğrendiginizi sandığınız bilgiler ile sektör hakkında kesin bilgiler elde edemezsiniz. Yazıda bahsedilmiş tavuklar 20 günde kesiliyormuş bu yanlış bir bilgidir.tavukların kesim yaşı 42. Günlük yaştır. kesim yaşının 60-70 günlerden 42-45 günlere kadar düsürülebilinmeside bu yazıda yazdığı gibi yemler ile değil uzun yıllar süren ıslah çalışmalarıyla sağlanabilmiştir.yemden yararlanma bu sayede artmıştır. Ayrıca bu yazıda imara açık olan her yere tavuk çiftliği kurulabilir denilmis tavuk çiftliği kurmak için yerleşim bölgesinden,yoldan,akarsu ve dere yataklarından belirli bir mesafede olması gerekir. Biyogüvenlik kurallarına ve çevre kurallarına uygun olarak kurmak gerekir. 1000 metrekare bir kümes için maliyet yaklaşık olarak 300-350 bin liradır.( Arazi ve arazinin içerisine kazılacak derin su kuyusu varsa harfiyat masrafları hariç.) Eğerki sözleşmeli Fason üreticilik yapacak olursanız bir sezonda hayvan başına ort. 1 tl kazanırsınız. Bir sezon civcivin gelip 42.günde kesime gitmesi sonrasında kümesin temizlenip yıkanıp ilaçlanıp tekrar gelecek olan civciv e hazır hale gelmesi 2 ay dır. Yani etlik piliç üretiminde yılda 6 sezon yapabilirsiniz. Maliyet ise gelirin neredeyse yarısıdır.aynı şekilde sözleşmeli yumurta üretimi de yapılabilir bu da etçi üretimine göre ℅20 daha kârlı olur ancak 365 gün boyunca hiç tatil gününüz olmaz sürekli yumurta toplarsınız. Diğer şekilde de kendi üretip kendi satacak olan da zaten işini nasıl yapacağını bilipte bu işe girmistir malum ki yetkili bir veteriner hekim bulundurmak zorunda. Yani eğerki bu sektöre girecek iseniz gidin bizzat yerinde araştırın sektörü.

  2. 1000 tavukluk çiftlikte 2 tl tavuk başına elektrik – su ve işçi gideri. ?… Ekmek elden su devletten işciler de amme hizmeti yapacak heralde!!!!!

    • niye 1000 hauvandan heaab ediyosun 50.000 inden hesab et. 4 liradan satsan 200.000 tl ama bi hastalik gelse yapacagin zararda ona gore olur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz